آموزش

آموزش نحوه استفاده از کاندوم

نحوه استفاده از کاندوم شاید در نظر اول کاری دم دستی و پیش پا افتاده باشد. اما نحوه استفاده از کاندوم های مختلف ، متفاوت است. قطعا شما در حال حاضر یک بسته کاندوم خریداری کرده اید. یا قصد خرید کاندوم برای رابطه ای را دارید. در حال حاضر به این موضوع فکر می کنید که نحوه استفاده صحیح کاندوم یا بهتر است بگوییم نحوه نصب صحیح کاندوم به چه صورت می باشد؟ در استفاده از کاندوم های خاردار ، شیار دار و … نکات ریز و مهمی نهفته است. رعایت این نکات می تواند به داشتن رابطه سالم تر و دلنشین تر به شما کمک کند. در ادامه این مطلب به شما عزیزان کامل توضیح می دهیم که به چه صورت از کاندوم استفاده کنید. قطعا می دانید استفاده اشتباه از این وسیله بهداشتی، ممکن است باعث انتقال بیماری های مقاربتی و یا حتی بارداری ناخواسته شود.

آموزش قدم به قدم نحوه استفاده از کاندوم

۱ – خیلی آهسته پوشش کاندوم را از لبه زیگ زاگی آن باز کنید.

هنگامی که کاندوم را از بسته 12 عددی اش خارج می کنید. هر عدد کاندوم داخل یک بسته بندی جدا می باشد. که این کاندوم ها در کنار یکدیگر پرفراژ شده اند. ابتدا یک عدد از کاندوم ها را از قسمت زیگزاگی از بقیه جدا کنید. برای باز کردن نیازی به قیچی ، چاقو یا دندان ندارید. طراحی کاندوم ها به صورتی است که قسمت زیگ زاگی به راحتی باز می شوند. در صورتی با روشی نادرست کاندوم را باز کنید امکان دارد دیگر نتوانید از آن استفاده کنید. در صورت آسیب دیدن کاندوم این برای شما بدترین خبر است، چنانچه فقط یک کاندوم در اختیار داشته باشید. پس اگر شما فقط یک کاندوم در دسترس دارید مراقب باشید آن را خراب نکنید.

باز کردن کاندوم

۲ – پشت و روی کاندوم را مشخص کنید.

با نگاه کردن به کاندوم متوجه می شوید که کاندوم از کدام طرف باز می شود اما اگر در فضای تاریکی هستید، با استفاده از انگشتتان جهت باز شدن کاندوم را لمس کنید. یک انگشتتان را در یک طرف کاندوم قرار داده، همانطور که کاندوم را بین شست و انگشتتان گرفته اید، انگشت را کمی به داخل کاندوم همانند شکل فشار دهید. به آرامی کاندوم را با انگشتانتان در جهت دیگر باز کنید. اگر به راحتی کاندوم باز می شود، از همین جهت آن را بر روی آلت تناسلی بکشید.

مشخص کردن پشت و روی کاندوم

احتیاط کنید: کاندوم را بیش از یک دور ( نیم سانتی تر) باز نکنید زیرا این کار موجب کاهش تاثیر کاندوم می شود و همچنین پوشیدن آن را نیز سخت می کند. بنابراین، پس از اینکه جهت باز شدن کاندوم را تعیین کردید، کاندوم را دیگر باز نکنید.

۳- مطمئن شوید که سر کاندوم مستقیم و در جهت بیرون است.

معمولا سر کاندوم باید رو به بیرون باشد اما گاهی اوقات در هنگام بسته بندی ممکن است تغییر کرده باشد. بنابراین، مطمئن شوید که سر کاندوم شما مانند همه کاندوم ها به صورت صحیح در جهت بیرون قرار داشته باشد. این سر کاندوم همان نوک ذخیره آن است که هنگام انزال ، مایع منی در آن جمع می شود.

۴ – روان کننده بزنید.

لوبریکانت را فراموش نکنید. اگر آلت تناسلی شما ختنه نشده است. نحوه استفاده از کاندوم توسط شما باید به این صورت باشد که در داخل نوک کاندوم، یک قطره روان کننده محلول در آب بریزید. این کار شما باعث می شود که کاندوم به راحتی بر روی پوست آلت شما کشیده شود. البته مطمئن شوید که از این روان کننده به مقدار خیلی کم استفاده می کنید.

روان کننده

۵- مطمئن شوید که آلت تناسلی به طور کامل، تحریک شده و نعوظ پیدا کرده است.

همیشه کاندوم باید به طور مناسب بدون تنگی یا گشادی بر روی آلت کشیده شود. اگر کاندوم پیش از نعوظ کامل آلت بر روی آن کشیده شود، در این حالت، کاندوم در هنگام رابطه جنسی پاره خواهد شد.

۶- اگر برای تحریک و نعوظ کامل آلت به زمان بیشتری نیاز دارید، کاندوم را به صورت آماده در کناری قرار دهید.

هنگامی که احساس می کنید آماده هستید، دوباره آن را برداشته و استفاده کنید.

سر کاندوم را بگیرید. سر کاندوم را همانند شکل فشار دهید، با این کار هنگامی که شما کاندوم را می پوشید، هوا درون کاندوم وجود ندارد، در این صورت، احتمال پارگی کاندوم در حین رابطه جنسی کاهش یافته و همچنین در هنگام انزال، فضایی برای مایع منی وجود خواهد داشت.

استفاده از کاندوم

۷ – کاندوم را بپوشید.

یادتان باشد کاندوم باید به آسانی رو آلت شما کشیده شود. اگر در حین متوجه شدید یا حس کردید که کاندوم را در جهت اشتباه باز کرده اید. آن را در بیارید و دور بیندازید. سپس از کاندوم جدیدی استفاده کنید. به خاطر بسپارید که اسپرم ها در مایعی که قبل از انزال از آلت خارج می شود هم وجود دارند. طریقه استفاده از کاندوم به این بستگی دارد که آلت ختنه شده است یا نه. در غیر اینصورت استفاده از کاندوم ممکن است موجب بارداری و یا حتی انتقال بیماری های جنسی شود.

پوشیدن کاندوم

۸ – در صورت لزوم، از روان کننده بر روی کاندوم استفاده کنید.

استفاده از روان کننده نه تنها احتمال پارگی کاندوم را کاهش می دهد بلکه برای همسرتان نیز مفید است. برخی از این روان کننده ها حتی حاوی اسپرم کش هستند که موجب کاهش احتمال بارداری می شوند مخصوصاً اگر شما قصد برقراری رابطه از مقعد را دارید، از روان کننده بر روی کاندوم استفاده کنید.

دو نکته مهم در استفاده از روان کننده : 

• بیش از حد از روان کننده استفاده نکنید زیرا اصطکاک برای تحریک و میل جنسی لازم و ضروری است.
• هرگز از روغن یا روان کننده های محلول در چربی بر روی کاندوم استفاده نکنید زیرا آن ها موجب آسیب و تخریب کاندوم می شوند. استفاده از روان کننده های بر پایه آب یا سیلیکونی مطمئن است اما روان کننده های بر پایه آب به راحتی شسته شده و بنابراین، بر روی ملافه لکه باقی نمی ماند.

۹ – در حین رابطه جنسی به کاندوم توجه کنید.

اگر در حین برقراری رابطه کاندوم شما شل یا پاره شود، بلافاصله آن را عوض کرده و از روش های اورژانسی جلوگیری از بارداری مانند قرص ضد بارداری استفاده کنید. قرص های ضد بارداری قبل از بارداری، با تاخیر در تخمک گذاری، جلوگیری از لقاح یا جلوگیری از کاشته شدن سلول تخم در رحم، از بارداری جلوگیری می کنند. این کار سقط جنین نیست.

۱۰-  برای برقراری هر حالت رابطه جنسی، از یک کاندوم جدید استفاده کنید.

به عنوان مثال، اگر شما خواستید پس از رابطه از مقعد، رابطه از واژن داشته باشید، کاندوم را عوض کرده و از یک کاندوم جدید استفاده کنید. تعویض کاندوم خطر ابتلا به عفونت را کاهش می دهد (مثال: باکتری ای.کولی مقعد موجب عفونت مثانه می شود).

۱۱ – پس از انزال، سریع آلت را خارج کنید و کاندوم را دور بیاندازید.

حلقه انتهای کاندوم را با دست گرفته و آلت را خارج کنید، مراقب باشید در حین خارج کردن آلت از واژن،کاندوم از روی آلت کنار نرود و مایع درون کاندوم بیرون نریزد. اجازه ندهید آلت قبل از خارج کردن از واژن، درون کاندوم شل شود زیرا در این صورت کاندوم درون واژن رها می شود.

۱۲- انتهای کاندوم را گره بزنید.

به منظور جلوگیری از بیرون ریختن مایع منی، انتهای باز کاندوم را گره بزنید و آن را در یک دستمال کاغذی یا پارچه پیچیده و در سطل زباله بیاندازید.

نکاتی که باید در هنگام استفاده از کاندوم بدانید:

• همیشه قبل از استفاده از کاندوم، تاریخ انقضا روی بسته آن را چک کنید.
• مطمئن شوید هنگامی که کاندوم را خریداری می کنید، قبل از استفاده، آن را از نظر هرگونه خراشیدگی، پارگی یا کنده شدن بررسی کنید. وجود این موارد می تواند موجب رابطه جنسی دردناک و انتقال بیماری های جنسی شود.
• اگر شما یا همسرتان به کاندوم های لاتکس حساسیت دارید، می توانید به جای آن ها از کاندوم های پلی اورتان استفاده کنید.
• در هنگام رابطه جنسی می توانید از هر دو نوع کاندوم مردانه یا کاندوم زنانه استفاده کنید.
• اگر مطمئن نیستید که روان کننده ای که در منزل در دسترس دارید، بر پایه آب است یا چربی، یک قاعده کلی وجود دارد که اکثر روان کننده های موجود در منزل (وازلین، لوسیون، آلوئه ورا و غیره) همه بر پایه چربی هستند.

هشدارها

• هرگز کاندوم خود را بدون پوشش در سطل زباله نیاندازید. همیشه آن را در یک دستمال کاغذی پیچیده و در سطل قرار دهید.
• از یک کاندوم بیش از یک بار استفاده نکنید. در غیر این صورت، احتمال پارگی کاندوم در اثر اصطکاک افزایش می یابد.
• هرگز یک کاندوم را در کیف پول خود نگه داری نکنید. حرارت و فشار بدن موجب آسیب به کاندوم می شود.
• از کاندوم به عنوان یک اقدام پیشگیرانه در حین رابطه جنسی دهانی استفاده نکنید.کاندوم مردانه تنها برای آلت طراحی شده است.
• کاندوم های فانتزی که به تازگی در بازار موجود هستند، به اندازه کاندوم های دیگر مطمئن و ایمن نیستند. بنابراین، استفاده از این کاندوم های فانتزی احتمال بارداری و انتقال بیماری های جنسی را افزایش می دهد. قبل از خرید، جعبه آن را چک کرده و به جزیئات نوشته شده بر روی آن توجه کنید.
• به خاطر داشته باشید که از هر نوع روان کنندهای بر پایه چربی بر روی لاتکس کاندوم استفاده نکنید. این روان کننده ها می توانند سریع موجب پارگی و تخریب کاندوم شوند. این روان کنندهای بر پایه چربی از قبیل لوسیون، وازلین، کرم دست و صورت، روغن بچه و غیره می باشند.
• استمناء متقابل می تواند موجب انتقال بیماری های جنسی شود، اگر دست شما به مایعات آغشته گردد، این مورد بعید است اما امکانش وجود دارد.
• اگر پوشش کاندوم قبل از استفاده خراشیده یا پارگی دارد، از آن استفاده نکنید.
• اگر یک کاندوم به صورت نادرست استفاده شود، تاثیر حفاظتی آن کاهش می یابد حتی اگر کاندوم به صورت صحیح نیز استفاده شود، باز هم احتمال بارداری و انتقال بیماری های جنسی وجود دارد.
• کاندوم هایی که از غشاء حیوانی ساخته می شوند، تاثیر حفاظتی ندارند. فقط از کاندوم های لاتکس یا پلی اورتان استفاده کنید یا در مورد روش های دیگر جلوگیری با یک پزشک صحبت کنید.
• هرگز یک کاندوم را مجدداً استفاده نکنید حتی اگر به نظر نمی رسد که کاندوم به مایعی آغشته نباشد، باز هم به هیچ وجه از آن دوباره استفاده نکنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *