دانستنی های جنسی

اگر زنی مردی را به رابطه جنسی وادار کند، تجاوز محسوب می‌شود؟

اگر زنی مردی را به رابطه جنسی وادار کند، تجاوز محسوب می‌شود؟

اگر مردی بدون رضایت زنی نزدیکی جنسی همراه با دخول انجام دهد، تجاوز محسوب می‌شود. اگر زنی مردی را بدون رضایت او مجبور کند تا با او رابطه همراه با دخول انجام دهد، چطور؟ بنابر قوانین موجود در انگلستان و ولز این کار تجاوز محسوب نمی‌شود اما نویسندهٔ تحقیق تازه‌ای در مورد این پدیده می‌گوید باید تجاوز محسوب شود.

هشدار: خواندن این مطلب ممکن است برای بعضی خوانندگان آزاردهنده باشد

دکتر شیوون ور از دانشکدهٔ حقوق دانشگاه لنکستر اولین تحقیق را در زمینهٔ رابطهٔ جنسی بدون رضایت در بریتانیا بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ انجام داد، او در نظر‌سنجی آنلاین این اطلاعات را از حدود ۲۰۰ مرد به دست آورد.

آخرین تحقیق او، که ماه پیش منتشر شد بر مبنای مصاحبه‌های رودر‌رو با ۳۰ مرد از ماه مه ۲۰۱۸ تا ژوئیهٔ ۲۰۱۹ است و او در این مصاحبه‌ها با جزئیات بیشتری به زمینه و شرایطی که دخول بدون رضایت مرد رخ داده است و عواقب آن و واکنش نظام قضایی به چنین مواردی پرداخته است.

همهٔ شرکت‌کنندگان در این مصاحبه‌ها ناشناس هستند اما من یکی از آنها را برای مثال “جان” می‌نامم.

جان می‌گوید اولین نشانهٔ این که مشکلی وجود دارد از جایی شروع شد که شریک او “شروع به صدمه زدن به خودش کرد و پس از یکی از موارد خطرناک که او را برای درمان به بخش اورژانس بیمارستان رساندم، با هم ساعت‌ها دربارهٔ دلایل روانی احتمالی این رفتار بحث و صحبت کردیم.”

حدود شش ماه بعد زن به جای صدمه زدن به خودش، جان را هدف حمله‌هایش قرار داد.

جان می‌گوید: “من در اتاق نشیمن نشسته بودم که او از آشپزخانه آمد و محکم با مشت به بینی من کوبید و با خنده در رفت، پس از آن خشونت‌ها تقریباً به طور منظم ادامه پیدا کرد”.

جان ادامه می‌دهد که تلاش کرد تا از پزشک کمک بگیرد. او چند جلسه مشاوره انجام داد و سپس نزد روان‌پزشک فرستاده شد، هرچند او سر این قرار نرفت، از سر کارش به خانه می‌آمد و “اولین چیزی که می‌خواست، رابطه جنسی بود”.

“او دست به خشونت می‌زد و این خشونت تا حدی بود که من از بازگشت او به خانه وحشت داشتم”.

یک روز جان از خواب بیدار شد و دید که شریکش دست او را با دستبند به تخت‌فلزی بسته است. سپس با بلندگویی که کنار تخت بود به سر او ضربه زد و دست دیگر او را هم با طناب نایلونی به تخت بست و تلاش کرد او را مجبور کند که با او رابطه داشته باشد.

جان که می‌ترسید و درد می‌کشید، نمی‌توانست خواسته‌های او را انجام دهد و او باز هم جان را ‌زد و نیم‌ساعت او را همانطور بسته به تخت گذاشت تا برگردد و او را باز کند. پس از آن حاضر نشد دربارهٔ آنچه اتفاق افتاده بود کلامی حرف بزند.

چندی بعد او حامله شد و خشونت‌ها کمتر شد. چند ماه پس از تولد کودک، بازهم جان یک شب بیدار شد و دریافت که دستش را با دستبند به تخت بسته است.

جان می‌گوید که شریکش به زور به او قرص ویاگرا داد و دهانش را محکم بست.

“هیچ‌کاری نمی‌توانستم بکنم”.

” بعد زیر دوش رفتم و نمی‌دانم چقدر آنجا ماندم… به طبقهٔ پایین رفتم و تا وارد اتاق شدم اولین چیزی که او پرسید این بود که “برای شام چی داریم؟”

جان می‌گوید هر وقت خواسته‌ این ماجرا‌ها را برای دیگران تعریف کند، بیشتر اوقات هیچ‌کس حرفش را باور نکرده است.

او ادامه می‌دهد:” از من می‌پرسیدند چرا خانه را ترک نکرده‌ام. خوب آنجا خانهٔ من بود، خانه‌ای که برای فرزندانم خریده بود. از لحاظ مالی هم من کاملاً در این رابطه گیر افتاده و اسیر بودم”.

“هنوز هم حرف‌هایم را به سختی باور می‌کنند و بیشتر اوقات به من می‌گویند که “خوب تو چرا او را نمی‌زدی؟” گفتن این حرف خیلی آسان‌تر از عمل کردن به آن است.

“آرزو می‌کردم که خیلی زودتر فرار کرده بودم”.

جنبه‌هایی از داستان جان در تجربه‌های مردان دیگری که دکتر شیوون ور با آنها مصاحبه کرد هم دیده می‌شود. یکی از یافته‌های او این است که کسانی که رابطه اجباری (دخول بدون رضایت) دارند، معمولاً شریک مرد یا شریک قبلی مرد هستند ( تحقیق او فقط بر موارد دخول بدون رضایت میان زنان و مردان متمرکز بود) و این تجربه در بیشتر موارد یکی از اجزای آزار و خشونت خانگی وسیع‌تری است که اعمال می‌شود.

مصاحبه‌شوندگان دیگر هم بر ماجرای ناباوری دیگران تأکید کردند.

یکی از مردان تعریف کرد که افسر پلیس به او گفت:”تو لابد از این کار لذت می‌بردی وگرنه زود‌تر از این اقدام به شکایت می‌کردی”.

یکی دیگر از مصاحبه‌شوندگان گفت:”ما از بیان آن شرم داشتیم و می‌ترسیدیم، وقتی هم از آن حرف می‌زدیم، هیچ‌کس حرف‌مان را باور نمی‌کرد، چون ما مرد بودیم. چطور ممکن است به یک مرد تجاوز شود؟ نگاهش کنید، او یک مرد است”.

یافته‌های دیگر دکتر شیوون ور:

  • مردان معمولاً از گفتگو و بیان تجربهٔ رابطه جنسی اجباری خجالت می‌کشند، ممکن است خشونت خانگی را بدون ذکر خشونت جنسی گزارش دهند
  • این خشونت، اثر شدیدی بر سلامت روانی فرد می‌گذارد از جمله اختلال تنش‌زای پس از رویداد، فکر به خودکشی و ناتوانی جنسی.
  • بعضی مردان می‌گفتند که به طور مداوم اذیت می‌شدند، بعضی از آنها سابقهٔ آزار جنسی در دوران کودکی داشتند، بعضی هم انواع مختلفی از خشونت جنسی را از سوی افراد مختلفی تجربه کرده بودند، از جمله از طرف مردان دیگر.
  • بیشتر آنها برداشتی خیلی منفی از پلیس و نظام قضایی و قانون داشتند

یکی از باور‌هایی که با پژوهش جدید رنگ باخت این بود که س.ک.س بدون رضایت در مورد مردان محال است چون مردان قوی‌تر از زنان هستند. یکی دیگر هم این دیدگاه بود که مردان هر نوع ارتباط جنسی با زنان را مثبت قلمداد می‌کنند.

باور دیگر این بود که اگر مردی در حالت نعوظ باشد، حتماً س.ک.س می‌خواهد. دکتر شیوون ور می‌گوید:”در واقع نعوظ حالتی است که به طور فیزیولوژیکی در واکنش به محرک‌ها روی می‌دهد”.

او می‌گوید:”مردان ممکن است در حالت ترس و خشم و اضطراب و غیره … هم حالت نعوظ داشته باشند و در این حالت بمانند”.

“تحقیقاتی هم انجام شده است که نشان می‌دهد زنان هم ممکن است حتی در هنگام تجاوز واکنش جنسی از خود نشان دهند (برای مثال به اوج لذت جنسی برسند) چون بدن آنها بطور فیزیولوژیکی عمل می‌کند. این موردی است که در مورد قربانیان مرد و زن به قدر کافی بررسی نشده است اما شواهد کافی در این زمینه وجود دارد”.

چند نفر از شرکت‌کنندگان در تحقیق سال ۲۰۱۷ گفتند که وقتی خیلی مست شده بودند یا مواد مخدر مصرف کرده بودند، تجربه‌های س.ک.س بدون رضایت داشته‌اند اما نمی‌توانستند جلوی آنچه اتفاق می‌افتاد را بگیرند.

یکی از مصاحبه‌شوندگان در این تحقیق جدید توضیح می‌دهد که پس از گذراندن شبی در بار و کلوپ با زنی به خانه می‌رود و پس از آنکه به او دارو خورانده می‌شود، از هوش می‌رود. پس از آن او مجبور می‌شود س.ک.س بدون رضایت داشته باشد.

یکی دیگر از آنها تعریف می‌کرد که وقتی دانش‌آموز بود، در حالی که در اردوگاه تابستانی کار می‌کرد، مجبور به س.ک.س اجباری شده است. یکی از همکاران زن نامه‌ای که او به دوست پسرش نوشته بود پیدا می‌کند و او را تهدید می‌کند که به خاطر همجنسگرایی اخراجش می‌کند مگر آنکه با او س.ک.س داشته باشد.

او تعریف می‌کند:”این زن خیال می‌کرد اگر من با زنی رابطه برقرار کنم، زندگی من دگرگون می‌شود و از هم‌جنس‌گرایی دست بر‌می‌دارم”.

از آنجا که او هیچ راهی برای مطرح کردن این موضوع با دوستان و خانواده و همکارانش نداشت احساس می‌کرد ناچار است به خواستهٔ زن تن بدهد.

شیوون ور می‌گوید که بیشتر شرکت‌کنندگان در آخرین پژوهش، تجربه‌های س.ک.س بدون رضایت خود را “تجاوز” قلمداد کردند و بعضی از این ناراحت بودند که چرا این عمل در قانون انگلستان و ولز تجاوز تلقی نمی‌شود. آنها هم‌چنین از جامعهٔ بریتانیا دلسرد بودند که تمایلی به شناختن این عمل به عنوان تجاوز ندارد.

یکی از شرکت‌کنندگان گفت:”حرف زدن از این موضوع که شریک سابقت مست کرده است و خود را به زور به تو تحمیل کرده است یا در‌واقع به تو تجاوز کرده است، بیشتر شبیه خیالبافی‌های پسر‌بچه‌ها می‌ماند، مگرنه؟”

در یکی از گزارش‌های شیوون ور با عنوان “اوه، تو مرد هستی، چطور ممکن است که زنی به تو تجاوز کند، این کاملاً بی‌معنی است” او اشاره می‌کند که در بسیاری از ایالت‌های آمریکا تجاوز را رابطهٔ جنسی بدون رضایت تعریف کرده‌اند و در ایالت ویکتوریا در استرالیا جرم مشخصی به نام “تجاوز با دخول اجباری” وجود دارد.

یکی از هشت پیشنهادی که در آخرین پژوهش مطرح شده بود اصلاح قانون تجاوز از جمله موارد س.ک.س بدون رضایت بود که نیاز به “توجهی جدی” دارد.

منبع : بی بی سی

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *