دانستنی های جنسی

انتقال کرونا از طریق رابطه جنسی ممکن است؟

safe sex

قطعا متوجه شدید که 6 ماهی است که ویروس کرونا مهمون ما شده است و خیلی از افراد در ابتدا با روش های بسیار سخت گیرانه برای جلوگیری از انتقال این ویروس، حتی از برقراری رابطه جنسی نیز صرفه نظر می کردند. اما در حال حاضر سوال این است که این ویروس تا چه زمانی مهمان ما ایرانی ها می باشد؟! قطعا متوجه شده اید که با وضعیت فعلی و با مشاهده آمار میتوان پیش بینی کرد این ویروس حداقل 6 تا 12 ماه دیگه مهمان خواهد بود. پس بهتر است به دنبال راه حلی برای خود بگردید.

خرید کاندوم و استفاده از آن در این دوران بسیار توصیه میشود، زیرا علاوه بر جلوگیری از انتقال بیماری های مقاربتی، میتواند تضمین مناسبی برای جلوگیری از احتمال ناقل شدن به این بیماری یعنی کووید 19 نیز باشد.

آیا ویروس کرونا از طریق روابط جنسی نیز منتقل می‌شود؟ شاید خیلی‌ها به این پرسش فکر کرده باشند، اما از طرح آن خجالت می‌کشند. به همین خاطر تصمیم گرفتیم تا پرسش‌های شما را با کارشناسان مجموعه کاندوم استار و پزشکان مجرب مطرح کنیم و حقایق را در اختیارتان بگذاریم.

شواهد موجود نشان می دهد این بیماری می تواند از طریق قطرات کوچک مترشحه از بینی یا دهان از فرد به فرد دیگر گسترش یابد که در هنگام سرفه یا بازدم فرد مبتلا به بیماری کووید 19 گسترش می یابد.

قطرات آغشته به ویروس بر روی اشیا و سطوح اطراف فرد بیمار باقی می ماند و سایر افراد در صورت تماس با این سطوح و عدم رعایت نکات بهداشتی ممکن است آلوده شوند. در مورد پایداری ویروس کووید 19 در دستگاه تناسلی، اطلاعات معتبری موجود نیست اما برخی مطالعات موردی بر روی سایر کروناویروس ها، نمونه های مثبت از دستگاه تناسلی خانم های مبتلا را نشان داده اند.

حال چرا این پرسش در ذهن مردم ساخته میشود؟! با توجه به اینکه این ویروس از دسته ویروس‎‌های منتقل شده از حیوان به انسان است، برخی افراد در این فکرند که شاید کرونا هم مانند ایدز که از حیوان به انسان منتقل شده بود، از طریق رابطه جنسی هم منتقل شود. این اصلی ترین دلیل ساخته شدن این سوال در ذهن مردم می باشد.

آیا کرونا ویروس می تواند از طریق رابطه جنسی منتقل شود؟

برای انتقال کووید ۱۹، لزوما نیازی به داشتن رابطه جنسی با فردی که بیمار است نیست. کرونا ویروس به روش های دیگر (همچون از طریق ذرات تنفسی آلوده) منتقل می شود.

ترشحات دهان (از جمله بزاق و خلط) و بینی می توانند حاوی ویروس باشند. حتی اگر فردی که با او رابطه جنسی دارید را نبوسید، اما به قدری به هم نزدیک هستید که در تماس نزدیک با هم نفس بکشید پس در معرض این ویروس قرار دارید. به علاوه ممکن است سطحی را لمس کنید که فرد آلوده به ویروس آن را لمس کرده باشد.

در نتیجه تنها راه انتقال این ویروس از طریق رابطه جنسی نیست. اگر تا حدی به فرد بیمار نزدیک هستید که با او رابطه جنسی دارید، به قرار گرفتن در معرض کووید ۱۹ نیز نزدیک هستید و نیازی به فکر و خیال های بیشتر نیست.

کرونا ویروس ها در مایعات در بدن میتوانند قرار بگیرند، اما با این که برای داشتن اطلاعات کافی درباره کووید ۱۹ خیلی زود است، اما شواهدی وجود ندارد که نشان دهد انواع کرونا ویروس قبلی در مایع منی یا ترشحات واژن وجود داشتند. اما باید گفت که انواع مختلفی از کرونا ویروس ها در مایعات مختلفی از بدن یافت می شدند. به همین خاطر ممکن است ویروسی که سبب کووید ۱۹ (SARS-CoV-2) می شود در سایر ترشحات بدن یافت شود؛ اما یاتان باشد که قرار گرفتن در برابر ذرات تنفسی بیمار اصلی ترین راه انتقال است.

متخصصان و پزشکان مطرح هم توصیه می‌کنند، آن دسته از شرکای جنسی که جدا از هم زندگی می‌کنند و یا یکی از آنها در زمره افراد آسیب‌پذیر در برابر ویروس کرونا قرار می‌گیرد، باید از برقراری رابطه جنسی با یکدیگر اجتناب کنند.

پزشکان معتقدند در دوران شیوع ویروس کرونا افراد برای برقراری رابطه جنسی امن باید از آمیزش با کسانی که دارای علائم اولیه ابتلا به بیماری کوید-۱۹ هستند، حداقل به مدت یک هفته اجتناب کند؛ این علائم شامل تب و سرفه می‌شود.

ارتباط جنسی با همسر مشکوک یا مبتلا به بیماری در این موقعیت زمانی جایز نیست. حتی توصیه می‌شود در صورت وجود علائمی مانند تب، سرفه و تنگی نفس در همسر خود از ارتباط جنسی به کلی خودداری کنید.

آنها همچنین تاکید دارند که زوج‌هایی که با هم زندگی می‌کنند و در شرایط فعلی نیز با هم در قرنطینه به سر می‌برند، در صورتی که یکی از آنها جزء افراد دارای بیماری زمینه‌ای قرار می‌گیرد، از برقراری رابطه جنسی خودداری کنند. بیماری زمینه‌ای از نظر پزشکان شامل بیماری ریوی، قلبی، دیابت، سرطان و سایر بیماری‌هایی است که همچون ابتلا به ویروس اچ‌آی‌وی، سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند.

متخصصان بیماری‌های عفونی نیز توصیه می‌کنند که افراد پرخطر دیگر شامل زنان باردار و کسانی که بیش از ۷۰ سال سن دارند نیز فعلا از نزدیکی با شرکای جنسی خود دوری کنند.

همچنین پیشنهاد پزشکان که بر روی آن تاکید ویژه ای دارند این است که در طول رابطه افراد باید از تماس چهره به چهره و بوسیدن اجتناب کنند تا از خطر انتقال احتمالی ویروس از طریق لمس چهره، بوسیدن و انتقال ترشحات بزاق دهان در امان بمانند. و از طرفی استفاده از کاندوم هم بسیار توصیه شده است تا رابطه ای ایمن تر را تجربه کنید. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که استفاده کردن از کاندوم را دوست ندارید یا بر این باورید که کاندوم ها ضخیم هستند و نمی گذارند حرارت و گرما به طرفین منتقل شود میتوانید از انواع کاندوم های کلاسیک و نازک استفاده کنید.

<<یادتان باشد احتیاط شرط عقل است، پس همواره احتیاط کنید>>

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *