دانستنی های جنسی

اولین کاندوم در جهان و تاریخچه آن

تاریخچه اولین کاندوم

شاید برای شما هم جالب بوده باشد که اصلا برای اولین بار چه کسی کاندوم را اختراع کرده است؟ و یا چگونه از کاندوم برای اولین بار استفاده شده است؟ هدف اصلی از ساخت کاندوم چه بوده است؟ انواع کاندوم چگونه ساخته شد؟ مخترعان اصلی کاندوم چه کسانی بودند و اولین کاندوم کجا ساخته شد؟ فروش این محصول از چه زمانی شروع شد؟ ویا اولین خرید کاندوم چه زمانی اتفاق افتاد؟!

<< اولین بار از کاندوم در هزار سال پیش از میلاد مسیح استفاده شد >>

طبق شنیده ها و سنگ نوشته های تاریخی مشخص شده است که مصریان باستان هزار سال قبل از میلاد مسیح از غلافی از جنس کتان جهت محافظت در برابر بیماری استفاده می کردند.

تاریخچه استفاده از اولین کاندوم

200-100 سال بعد از میلاد مسیح

اولین شواهد استفاده از کاندوم در اروپا از روی تصاویر نقاشی در combarelles فرانسه بدست آمد.

همچنین شواهدی مبنی بر استفاده از کاندوم در زمان “امپراطوری روم” وجود دارد.

ناگهان سفلیس در سراسر اروپا همه گیر شد؛ سفلیس یک بیماری بسیار مسری است که به واسطه فعالیت جنسی، از جمله رابطه جنسی دهانی و مقعدی، شیوع می یابد. گاهی اوقات این بیماری می تواند به وسیله بوسیدن طولانی مدت یا تماس بدنی نزدیک به فرد دیگری منتقل شود. اگر چه این بیماری از زخم گسترش می یابد، اکثریت این زخم ها ناشناخته هستند. فرد آلوده اغلب از این بیماری آگاه نیست و ناخودآگاه آن را به شریک جنسی خود منتقل می کند به همین دلیل استفاده عمومی از کاندوم افزایش یافت.

Gabrielle fallopius توضیح می دهد که وی غلافی از جنس کتان را ابداع کرد تا مردان را در برابر سیفلیس محافظت کند.

تاریخچه کاندوم اسپرم کش

پس از اینکه اروپاییان متوجه شدند که کاندوم در جلوگیری از عفونت موثر است و به اثرات مفید کاندوم در جلوگیری از بارداری ناخواسته پی بردند.در اواخر صده ۱۵ میلادی، یکی از پیشرفتها در کاندوم بوجود آمد بدین صورت که غلاف تحتانی را قبل از استفاده در یک محلول شیمیایی غوطه ور کرده و سپس اجازه می دادند تا خشک شود. که درواقع اولین اسپرم کش (spermicide) در کاندوم بود.

سده 17 بعد از میلاد مسیح

اولین استفاده عمومی از کاندوم در سطح جهانی در ۱۷۰۶ بود.

همچنین گفته می شود که پزشکی به نام “condom” در زمان چارلز دوم (charles II) وسیله ای را ابداع کرد که از تولد بیشتر بچه های غیر قانونی برای پادشاه جلوگیری کند!

در این زمان کاندوم٬ از جنس روده حیوانات نیز ساخته شد که البته گران قیمت بود و متاسفانه اغلب چند بار استفاده می شدند. این نوع کاندوم در آن زمان بعنوان سپری در برابر لذت و زرهی در برابر عفونت یاد می شد. همچنین در نیمه دوم صده ۱۷ تجارت کاندوم های دست ساز در لندن رونق یافت و برخی مغازه ها٬ تبلیغاتی را برای فروش کاندوم راه انداخته بودند.سده ۱۸ بعد میلاد مسیح

استفاده از کاندوم تحت تاثیر پیشرفتهای تکنولوژی اقتصادی و اجتماعی در اروپا و آمریکا قرار گرفت.

تولید کاندوم بر اثر کشف rubber vulcanisation بوسیله Goodyear (صاحب شرکت تولید کننده تایر ) و Hankook متحول شد. این بدان معنا بود که تولید انبوه کاندوم به سرعت و به ارزانی امکان پذیر بود.

تکامل اصلی این محصول از این سده آغاز شد به صورتی که Vulcanisation روندی است که طی آن لاستیک به یک ماده کشسان (الاستیک) قوی تبدیل می شود و اینگونه تولید میشد.

در سال ۱۸۶۱ ، اولین تبلیغ کاندوم در روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز چاپ شد (با عنوان پیشگیری فرانسوی دکتر پاور (Dr. power’s french preventatives) در سال ۱۸۷۳ قانون Comstock تصویب شد بر طبق این قانون، تبلیغ هر گونه وسیله ضد بارداری غیر قانونی بود٬ همچنین اداره پست اجازه داشت محموله های پستی که حاوی کاندوم هایی بود که از طریق پست برای مشتریان ارسال می شد توقیف کند.

سده ۱۹ بعد میلاد مسیح

تا دهه 1920 اغلب کاندومها از لاستیک مخصوصی ساخته می شدند ( dipping from rubber cement hand ) که این نوع کاندوم ها بسرعت فرسوده می شدند و کیفیت آن نامطمئن بود و نمی توانست خیال مضرف کنندگان را راحت کند.

در سال 1919 ، fredrick killian , در اوهایو (ohio) نوع جدیدی از کاندوم با natural rubber latex ( لاتکس طبیعی ) ساخت.

کاندومهای از جنس لاتکس، دیرتر فرسوده می شدند و نازکتر و بدون بو بودند این نوع جدید کاندوم فروش زیادی داشت در میانه دهه 1930 پنجاه شرکت بزرگ تولید کننده کاندوم در آمریکا ۵/۱ میلیون کاندوم در روز تولید می کردند.

در سال ۱۹۵۷ اولین کاندوم دارای ماده لغزنده در انگلستان بوسیله Durex ساخته شد. در ابتدای دهه ۱۹۶۰ با افزایش محبوبیت استفاده از قرصها و روشهای جراحی ضد بارداری، استفاده از کاندوم کاهش یافت.

بدنبال شناخت HIV و ایدز و در دهه 1980 در بسیاری از کشورها، استفاده از کاندوم بطرز چشمگیری افزایش یافت. همچنین کاندوم در مغازه ها، خواربار فروشی ها ، سوپر مارکتها و مغازه های مشروبات الکلی در دسترس قرار گرفت.

همچنین کاندوم زنانه (female condom) از سال 1992 در اروپا در دسترس قرار گرفت و در سال ۱۹۹۳ بوسیله سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) مورد تایید قرار گرفت. در سال ۱۹۹۴ اولین کاندوم Polyurethane برای مردان تولید شد.

کم کم با پیشرفت تکنولوژی در 1990 کاندوم های رنگی و طمع دار تولید شدند.

پیشرفت تکنولوژی تا به امروز با سرعتی غیر قابل باور منجر به تولید کاندوم های نازک شده است، بعلاوه کارخانه های تولید کاندوم هم تجربه بیش تری کسب کردند و از این رو به تولید کاندوم در سایز های مختلف پرداختند، زیرا به این نتیجه رسیدند که تولید کاندوم با یک سایز مشخص اشتباه است و مناسب همه گان نیست.

امروزه شما می توانید کاندومهایی با شکل و طول و عرض مختلف پیدا کنید. علاوه بر آن شرکت ایکس دریم و شادو با تولید کاندوم های فضایی قدمی بزرگ در تولید کاندوم گذاشته اند و با تولید کاندوم های خاردرشت باری دیگر باعث رضایت همه مشتریان خود شده اند.

همچنین اگر کاندوم بطرز صحیح در هر بار نزدیکی، استفاده شود در جلوگیری از انتقال HIV بسیار موثر است. امیدواریم با خواندن این مقاله اطلاعات مفیدی به دست آورده باشید، چنانچه شما هم در مورد تاریخچه کاندوم اطلاعاتی دارید با ما به اشتراک بگذارید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.