دانستنی های جنسی

تاثیر روی (زینک) در عملکرد جنسی مردان

قرص زینک

خانم های باردار و شیر ده و افرادی که دارای فعالیت ورزشی مرتب و منظم هستند، نیاز به روی بیشتری نسبت به سایر افراد دارند و اگر مقدار دریافت آنها کافی نباشد دچار کمبود آن و عوارض حاصل از آن خواهند شد. افرادی که در طول روز دخانیات زیادی مصرف می کنند و کسانی که مشروبات الکلی می خورند، به مقدار بیشتری روی نسبت به سایر افراد نیازمند هستند. همواره به آنها توصیه می شود که از این مهم دریغ نورزند.

نقش روی در بدن

روی یا زینک برای فعالیت حدود صد آنزیم مختلف در بدن انسان مورد نیاز است. وجود روی برای عملکرد درست سیستم ایمنی در مبارزه با باکتریها و ویروس های مهاجم به بدن، ساخت پروتئین ها و ماده ژنتیکی در سلولها (DNA)، ترمیم زخم ها و تقسیم سلولی ضروریست. روی همچنین ماده ای الزامی برای رشد و نمو جنین در زمان حاملگی، رشد و نمو کودک و رسیدن فرد به بلوغ جنسی می باشد. روی برای عملکرد صحیح سیستم بویایی و چشایی نیز مورد نیاز است.

عملکرد صحیح هورمون های جنسی مردان با مصرف روی

در سنین کودکی و نوجوانی اغلب پزشکان برای بچه ها زینک تجویز می کنند، زیرا بر این باورند که روی باعث میشود بچه ها بهتر رشد کنند مخصوصا که از روی برای قد کشیدن در نوجوانان هم استفاده میشود. اما کار ما با روی اینجا به پایان نمی رسد، روی برای کارکرد سالم غده پروستات در مردان ضروری می باشد و از طرفی هم برای رشد سالم ارگان‌های تولیدمثل بسیار لازم است.

ماده روی بر روی عملکرد صحیح هورمون های جنسی در مردان دخیل است و نقش بسیار مهمی دارد تا جایی که میتوان گفت حیاتی‌ترین ماده معدنی در کارکرد جنسی مردان است زیرا در تمام مراحل متابولیسم هورمون، تشکیل و تحرک مناسب اسپرم دخالت دارد.

علائم کمبود زینک یا روی

– بلوغ جنسی کند یا به تأخیر افتاده
– سلامت کم پروستات (ازجمله بزرگی پروستات)
– کوچکی بیضه
– کاهش سطح تستوسترون
– ناتوانی جنسی
– کمی تعداد اسپرم و نیز ناباروری
و در موارد کمبود شدید روی، فرد هیچ کارکرد جنسی نخواهد داشت.

مصرف زینک

غذاهای حاوی روی

بادام، گندم‌ سیاه، زنجبیل، لوبیا سبز، فندق، جو دو سر، بادام‌زمینی، گردوی آمریکایی، دانه کدوتنبل، تخم آفتابگردان، شلغم، گردو، گندم سایدده، ماهی‌هایی مانند شاه‌ماهی و ساردین، گوشت گاو، بره، جگر، محصولات لبنی، زرده تخم‌مرغ، ماکیان، حلزون صدف دار، غذاهای دریایی و نیز صدف خوراکی ازجمله غذاهای سرشار از زینک یا روی هستند که با خوردن آن ها میتوانید کم بودن میزان روی در بدنتان را به طور چشم گیری کنترل کرده و باعث بهبود کارایی اندام های مختلف بدن خود شوید.

میزان مصرف روزانه مکمل زینک برای مردان

مصرف 30 تا 60 میلی‌گرم زینک در روز برای مردان توصیه می‌شود؛ البته شما میتوانید از مکمل‌های روی ‌هم استفاده کنید که از مشکلات مرتبط با سلامت پروستات از جمله بزرگی این غده پیشگیری می‌کند.

عوارض مصرف بیش از اندازه روی

اما بدانید که مصرف بیش‌ازاندازه روی برای ایمنی بدن مناسب نیست و گیجی، خواب‌آلودگی، عرق زیاد، ضربان قلب، کمبود هماهنگی عضلانی و توهم از عوارض آن است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *