دانستنی های جنسی

تفاهم در زندگی مشترک چه معنایی دارد؟

تفاهم داشتن

قطعا شما هم بارها شنیده اید که معمولاَ وقتي از افراد سؤال می کنند که برای یک ازدواج موفق چه آیتم هایی لازم است؟ يكي از موارد مهمي كه در جواب از طرف اكثر این افراد بيان ميشود، تفاهم است. البته هر زندگی موفق شامل راز های سری می باشد که در گذشته در مقاله 4 راز سری در زندگی مشترک! به آن ها اشاره کردیم. حال به راستی این تفاهم یعنی چه؟ اصلا این تفاهم میان زوجین به چه دردی می خورد؟ چیزی که در میان مردم باب شده است، نشان می دهد اغلب تفاهم را با توافق اشتباه می گیرند. تفاهم یعنی فهم نزدیک به هم داشتن، تفاهم یعنی درک تفاوت ها اما توافق در نقطه مقابل يعني تلاش براي رسيدن به يک فهم نزديک به هم. این دو موضوع کاملا متفاوت و مجزا از هم می باشد.

دليل اصلي اينکه اغلب ذکر ميشود افرادي که تفاوت زياد سني، فرهنگي اجتماعي، دینی، تحصیلی و … دارند براي ازدواج با يکديگر مناسب نيستند، اين است که اين افراد تفاهم زيادي با هم نخواهند داشت. تفاوتهاي فرهنگي، قومي، نژادي، سني، مذهبي، اجتماعي و تحصيلي باعث ميشود که نگرش افراد به دنيا و موضوعات زندگي متفاوت باشد. وقتي که نگرشها متفاوت باشد تفاهم با مشکل روبرو خواهد شد.

تفاهم در ازدواج

تفاهم در ازدواج چه مقدار اهمیت دارد؟

شاید به سرعت با شنیدن این جمله بگویید خیلی زیاد! اما آیا دقیقا منظور ما را متوجه شده اید. تعریف تفاهم در زندگی مشترک یعنی زمانی که دختر و پسر از نظر فکری ، ذهنی و اخلاقی و حتی مذهبی اشتراکات زیادی با هم دارند و در مورد مسائل مختلف زندگی فهم مشترکی دارند می توان گفت بین آنها تفاهم وجود دارد. در این میان نظر عام مردم این است که دختر و پسری که با هم تفاهم دارند بهتر همدیگر را درک می کنند و زندگی شیرین و بادوام تری خواهند داشت.

و از آنجایی که افکار ، اخلاق و باور جزء اصول مهم هر زندگی مشترکی می باشد ، پس ضروری است که این اصل در ازدواج بین دختر و پسر وجود داشته باشد. از طرفی تغییر شخصیت و نحوه افکار عمل و اخلاق طرفین در دوران پس از ازدواج در واقع موضعی نشدنی یا سخت است. بزرگترین اشتباه در ازدواج این است که افراد تصور کنند اگر پیش از ازدواج تفاهم نباشد پس از شروع زندگی مشترک می توان به تفاهم رسید. که این موضوع کاملا غلط است. روانشناسان بر این باورند که انسان ها نمی توانند به سرعت تغییرات بنیادی در خود بدهند و از این رو پیشنهاد می کنند برای ازدواج شخصی را که انتخاب می کنید، به فکر تغییر دادن او و رفتارهایش نباشید.

اگر ازدواج صرفا به خاطر عشق و دوست داشتن باشد احتمال دارد که از موضوعات مورد اختلاف چشم پوشی شود و در نتیجه به خاطر عدم تغییر رفتار و شخصیت در طول رابطه ، جدایی و طلاق اتفاق می افتد.

یکی از عواملی که برای رسیدن به تفاهم در زندگی زناشویی به آن نیاز دارید، این است که به همسرتان اجازه بدهید همان که هست باشد نه آن طور که شما دوست دارید از او توقع نداشته باشید، نوع دیگری فکر کند و یا طوری باشد که با خود واقعیش هماهنگی ندارد. در ادامه این مطلب از کاندوم استار به تفاهم و موضوعات وابسته پیرامون آن می پردازیم.

5 کلید طلایی برای نزدیکی زوج ها >>

جر و بحث به دلیل تفاهم نداشتن

تفاهم به معنای نبود اختلاف نیست!

تفاهم به معنای یکسانی خواست ها، ارزش ها و نیازها نیست یا به معنی یکسان بودن شخصیت زوجین یا نبود اختلاف و تعارض نیست. تفاهم به شیوه کارآمد حل مسئله و رفع تعارضات گفته می شود. زوجی وجود ندارند که هیچ اختلافی با هم نداشته باشند، تفاهم به کارآمدی شیوه حل این اختلافات گفته می شود.

موضوعی که در ایجاد این اصل در زندگی بسیار مهم است، این است که هر شخص بتواند موضوع را از زاویه دید طرف مقابل نگاه کند. اگر یک موضوع اختلافی را از زاویه دید همسر خود بنگرید، قطعا راه حلی برای آن مشکل پیدا خواهد شد. قاعدتا برای ایجاد توان تغییر زاویه دید و پیدا کردن راه حل، شرط اصلی بیان صادقانه احساسات، نیازها، خواسته ها و ……. به طرف مقابل است. اگر صرفا با بهانه گیری یا قهر کردن پیش بروید ، قطعا نمی توانید راه حلی برای مشکلات خود پیدا کنید.

خود محوری نقطه مقابل تفاهم!

خود محوری در تعریف کلمه یعنی انسان فکر می کند هر هر احساسی که من دارم، دیگران هم خواهند داشت یا باید داشته باشند؛ یا از هر آنچه که من مطلع هستم، قطعا بقیه هم مطلع اند. محققان می گویند وقتی زندگی مشترک زوجینی که برای طلاق و جدا شدن از یکدیگر اقدام می کنند را زیر نظر می گیریم می فهمیم که بیشترین چیزی که آن ها به عنوان نبود تفاهم میان شان ذکر می کنند، ناشی از خودمحوری است.

ادعاهای بی پایه و اساس

عده ای از دختران و پسران جوانی که قصد ازدواج کردن با شخصی را دارند به دنبال تفاهم در طالع بینی ها هستند. آن ها معتقدند بر اساس ماه تولد یا سال تولد و این گونه مسائل و هماهنگی آن با شخص مقابل شان می توانند زندگی عالی و پر تفاهم را تشکیل بدهند! این برداشت کاملا از نظر علمی و عقلی غلط است زیرا هر انسانی منحصر به فرد است و هیچ طالع بینی قادر به پیشگویی شخصیت انسان ها نیست.

خوش‌حال کردن همسر خود با ساده ترین روش‌ها >>

تفاهم در خانواده های کوچک

خانواده کوچک ترین هسته جامعه و مهم ترین نهاد اجتماعی است در نتیجه تشکیل خانواده و ازدواج صحیح باعث قرار گرفتن زن و مرد و فرزندان به طور صحیح در کنار یکدیگر میشود.

ازدواج یکی از ارکان اصلی و اساسی خانواده به عنوان زیر بنای جامعه می باشد بنابراین می توان آن را مهم ترین و بزرگترین اتفاق زندگی هر فرد یا انسانی دانست به صورتی که احساس شکست یا موفقیت هر یک از زوجین سرنوشت هر دوی آنها را تعیین می کند. به خاطر همین است که باید ازدواج را بر پایه اصول صحیح بنا نهاد تا رشد و شکوفایی افراد و در نتیجه جامعه را به دنبال داشته باشد، پس ضروری است هر دختر و پسری پیش از اینکه ازدواج کند اطلاعات لازم را کسب کند و بعد اقدام به ازدواج و شروع یک رابطه همیشگی نماید.

زندگی موفق

به عنوان آخرین نکته ای که باید در این باره ذکر کنم، بسیاری از افراد بر این باورند که موفق ترین زندگی یک زندگی بدون بحث است؛ به همین دلیل اغلب سعی می کنند اختلاف نظری که با طرف مقابل شان دارند را در دل خود حفظ کرده و سکوت کنند. اما باید بدانید سکوت و ترس از جر و بحث، خوشبختی نمی آورد.زوج هایی که خوشبخت هستند تلاش می کنند به راحتی اختلافات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند و حتی درباره موضوعاتی که ارزش حیاتی برای آنها دارد جنگیده و پیروز شوند. یادتان باشد که یک زندگی موفق همیشه روی خط لبخند نیست.

امیدواریم با خواندن این مطلب توانسته باشیم شما را بیشتر با اصل تفاهم و معنی لغوی آن آشنا کرده باشیم.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *