دانستنی های جنسی

چند نکته در مورد حساسیت به کاندوم

حساسیت به کاندوم

اگر بعد از اتمام رابطه جنسی دچار خارش مداوم و بی دلیل می‌شوید، می‌تواند به خاطر حساسیت به کاندوم باشد. خارش ممکن است بر اثر واکنش حساسیتی به کاندوم یا هر ماده دیگری که در زمان برقراری رابطه جنسی مورد استفاده قرار داده اید، بروز کند. گرچه ممکن است به هر کاندومی حساسیت داشته باشید، اما کاندوم با جنس لاتکس رایج‌ترین نوع حساسیت زاست. اگر متوجه شدید که به کاندوم لاتکس حساسیت دارید می توانید با خرید کاندوم ساگامی به کلی این مشکل را بر طرف کنید.

در اکثر مواقع حساسیت به لاتکس به مرور زمان و بعد از بار‌ها قرار گرفتن در معرض این ماده بروز می‌کند. به علاوه حساسیت به لاتکس در بین کارمندان بیمارستان‌ها و مراکز مراقبتی بیشتر است. در ادامه با جزئیات بیشتری به مسئله حساسیت به کاندوم پرداخته می‌شود.

چرا حساسیت به کاندوم بروز می‌کند؟

لاتکس طبیعی – که رنگ آن با لاتکس مصنوعی متفاوت است – حاوی پروتئین‌های زیادی است که گفته می‌شود منجر به بروز واکنش‌های حساسیتی می‌شوند.
اگر به لاتکس حساسیت دارید، سیستم ایمنی این پروتئین‌ها را به عنوان مهاجم مضر در نظر می‌گیرد و آنتی بادی‌هایی برای مقابله با آن‌ها آزاد می‌کند. این پاسخ ایمنی منجر به خارش، التهاب یا سایر علائم حساسیتی می‌شود.

طبق بررسی‌هایی که در سال ۲۰۰۲ انجام شد، حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد افراد مبتلا به حساسیت به لاتکس به برخی غذا‌ها نیز حساسیت دارند. برخی غذا‌های گیاهی حاوی پروتئین‌هایی هستند که از لحاظ ساختاری شبیه به پروتئین‌های موجود در لاتکس می‌باشند. به این ترتیب این غذا‌ها نیز ممکن است سیستم ایمنی را تحریک کنند.

اگر به موارد زیر حساسیت داشته باشید، بیشتر در معرض حساسیت به لاتکس و کاندوم خواهید بود:

آووکادو
موز
کیوی
شاه بلوط
گوجه فرنگی
فلفل دلمه‌ای
سیب زمینی

گرچه حساسیت به لاتکس رایج‌ترین نوع حساسیت است، اما احتمال حساسیت داشتن به سایر انواع کاندوم‌ها نیز وجود دارد. به هرحال واکنش حساسیتی به شکل مشابه بروز می‌کند، اگر کاندوم مورد استفاده حاوی یک یا چند ترکیب تحریک کننده و حساسیت زا باشد، سیستم ایمنی آنتی بادی‌هایی را آزاد خواهد رکرد که با آن‌ها مقابله کنند. این امر منجر به بروز واکنش حساسیتی موضعی یا کلی در بدن خواهد شد.

نشانه‌های حساسیت به کاندوم

در اکثر موارد افرادی که به لاتکس یا سایر مواد حساسیت دارند، دچار یک واکنش موضعی می‌شوند. به این معنا که علائم حساسیت تنها در محلی که پوست به طور مستقیم با لاتکس یا کاندوم تماس داشته واکنش نشان می‌دهد.

نشانه‌های واکنش حساسیتی موضعی به کاندوم عبارتند از:

خارش
قرمزی
برآمدگی
التهاب
کهیر
جوش‌های پوستی

در موارد حساسیت شدید یک واکنش کلی در بدن یا یک واکنش سیستمیک بروز می‌کند. خانم‌ها بیشتر در معرض واکنش حساسیتی سیستمیک هستند. علت حساسیت بیشتر خانم‌ها به لاتکس این است که غشا‌های مخاطی واژن پروتئین‌های لاتکس را سریعتر از غشا‌های آلت تناسلی جذب می‌کنند.

در صورت حساسیت به کاندوم چه باید کرد؟

گر چه اکثر کاندوم‌ها با لاتکس ساخته شده اند، اما جایگزین‌هایی نیز وجود دارد. در مورد حساسیت خود با پزشک مشورت کنید و بهترین نوع کاندومی را انتخاب کنید که حاوی لاتکس نیست.

کاندوم پلی اورتان Polyurethane را امتحان کنید

کاندوم‌های از جنس پلی اورتان به طور موثر از بارداری جلوگیری می‌کنند و از هر دو نفر در مقابل بیماری‌های مقاربتی محافظت می‌کنند. این کاندوم‌ها هم در نوع زنانه و هم مردانه وجود دارند.

پلی اورتان از لاتکس نازکتر است. این کاندوم‌ها به خوبی گرما را هدایت می‌کنند، بنابراین حس فرد نسبت به این کاندوم‌ها طبیعی است.

اما کاندوم‌های پلی اورتان خاصیت کشسانی کاندوم‌های لاتکس را ندارند، بنابراین ممکن است به خوبی کاندوم‌های لاتکس آلت را پوشش نمی‌دهند و احتمال خارج شدن آلت یا پارگی این کاندوم‌ها وجود دارد.

چه زمانی برای حساسیت به کاندوم به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر علائم مربوط به حساسیت به کاندوم بیشتر از یک یا دو روز طول کشید – یا حتی با وجود استفاده از روش‌های جایگزین هم تداوم پیدا کرد – به پزشک مراجعه کنید. علائم به وجود آمده ممکن است مربوط به عفونت یا سایر مشکلات پزشکی باشند.

پزشک از طریق معاینه یا انجام آزمایش‌های ضروری می‌تواند علت مشکل به وجود آمده و احتمال بیماری مقاربتی را مشخص کند. در اکثر موارد عفونت‌های واژینال با آنتی بیوتیک برطرف می‌شوند، اما اگر درمان نشوند پیامد‌های زیادی از جمله ناباروری را در پی خواهند داشت.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

یک نظر در “چند نکته در مورد حساسیت به کاندوم

  1. Meti گفت:

    زن من به این کاندوم های معمولی حساسیت داره. بعد از استفاده دچار تاول و خارش میشه. غیر این مدلها کاندوم دیگه ای هم وجود داره. موندیم چیکار کنیم. رابطه ما تحت تاثیر این موضوع قرار گرفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.