روانشناسی

دلایل خیانت زوج ها به یکدیگر + انواع خیانت

عوامل خیانت به همسر

سلام؛ امروز میخواهیم در مورد دلایل خیانت بین زن و شوهر های امروزی و انواع خیانت صحبت کنیم، تا آخر این مطلب با ما باشید. خیلی از شما عزیزان فکر می کنید که خیانت های که در زندگی زناشویی یک زن و مرد صورت می گیرد، قطعا انگیزه جنسی پشت آن است و نوعی خیانت جنسی است! اما در واقعیت باید گفت که نه این طور نیست. طبق برسی و نظریه هایی که کارشناسان خانواده و مشاوران مسائل زناشویی در میان زوج ها به دست آورنده اند، بر این باورند که تنها %7 از خیانت های میان زوجین مرتبط با مسائل جنسی می باشد؛ اما مهم ترین و قابل بحث ترین علت نارضایتی که باعث این امر میشود و سبب نارضایتی زوج ها از هم و طلاق عاطفی میشود قدرشناسی است که %57 این آمار را تشکیل میدهد.

قدرشناسی به عنوان تکه ای طلایی از پازل یک زندگی مشترک موفق نیز به حساب می آید، قدرشناسی در بدو امر ساده به نظر میرسد، اما در عمل شاید بسیار دشوار!

هنگامی که نتوانید قدر یکدیگر را بدانید، شکافی میان شما و شریک زندگی تان ایجاد میشود، که کم کم به حفره ای عمیق همچون طلاق عاطفی منتهی میشود. این جدایی که در ذهن تان از یکدیگر پیدا می کنید، کم کم و یه تدریج به واقعیت تبدیل میشود و بالاخره یکی از زوجین موضوع طلاق و جدا شدن برای همیشه را پیش خواهد کشید. جالب است بدانید عده ای از افراد جامعه بر این باورند که خیانت تنها به خیانت جنسی محدود میشود، این در حالی که مشاوران خانواده آن را به 3 دسته متفاوت طبقه بندی می کنند:

خیانت به همسر

انواع خیانت در زندگی زناشویی

1- خیانت ذهنی:

عده ای از آقایون و یا خانم ها مدام در فکر خود و در میان تخیالت ذهن شان به شخص دیگری می اندیشند و از آنجایی که آن فردی که به آن می اندیشند زاده ذهن شان است، آن فرد را به صورت ناباورانه ای وبه دور از ضعف های حقیقی اش شخصی ایده آل می دانند. این یک فاجعه یا به تعریف دیگر نوعی زنگ خطر برای یک زندگی مشترک به حساب می آید، چرا که شخص دایماً شریک زندگی‌اش را با فردی که در ذهن خود با خصوصیات مورد علاقه اش پرورانده است مقایسه می‌کند و در ارتباط با همسرش به مشکلی جدی برخورد می کند و رابطه بین شان سرد می شود.

2- خیانت کلامی:

خیانت کلامی همان طور که از اسمش پیداست، با هم کلام شدن زن یا مرد با فردی غیر همجنس خود و گرم گرفتن بیش از حد به صورت تلفنی یا اینترنتی با او صورت می گیرد و پایه های انحراف به این ترتیب چیده میشود و شرایط برای انحرافات بیشتر روز به روز مهیا میشود.

3- خیانت رفتاری:

منظور از خیانت رفتاری، ارتباط برقرار کردن با شخصی غیرهمجنس خارج از سیستم خانواده است. این گونه از خیانت به این صورت انجام میشود که خانم یا آقا به دور از اطلاع خانواده هایشان و بدون رعایت کردن خط قرمز ها و مرز های درون خانواده به ارتباط با یکدیگر می پردازند.

خیانت به همسر و طلاق عاطفی

قطعا در این نوشته کوتاه نمی‌توان تمام عوامل خیانت میان زوج ها را بررسی کرد اما تمام مشاوران خانواده به یک نکته کلیدی تأکید دارند. همیشه و همه جا این سوال را از خود بپرسید که چقدر به حرف طرف مقابل تان گوش می‌دهید و برای شنیدن حرف هایش وقت می گذارید؟ یادتان باشد که هر چقدر ارتباط کلامی میان طرفین کمتر شود، احتمال طلاق عاطفی بیشتر خواهد بود.

زنان در این مورد به خصوص خیلی ناراضی هستند؛ بسیاری از زنان از این موضوع گلایه می‌کنند که همسر ما به حرف ما گوش نمی‌دهد و برای ما و حرف هایمان اهمیت قائل نیست. در حالی که اگر مرد در حال انجام کاری دیگر باشد، به لحاظ ساختار ذهنی خود نمی‌تواند حرف شما را گوش کند. بنابراین زمان صحبت کردن با مرد باید زمان فراغت او باشد.

زنان باید توجه داشته باشند، فیزیولوژی مرد به او اجازه نمی‌دهد در آن واحد چند کار را انجام بدهد. به ‌ویژه وقتی همسرتان به خانه می‌آید، در حال حمل افکار بیرون خانه است. این زمان، اصلا زمان مناسبی برای صحبت کردن با او نیست.

نکته قابل توجهی که مردها هم به آن توجه نمی کنند، موضوعی است در رابطه با فیزیولوژی زنان. شما باید بدانید که ابراز احساسات همسرتان از طریق صحبت کردن و هم کلامی با او مرتفع می شود. متأسفانه از اخلاق های بدن آقایون این است که اغلب بدون اینکه به همسرشان نگاه کنند، سر تکان می دهند و منتظر می مانند تا حرف خانم شان تمام شود و برود پی کارش زودتر!؛ این در حالی است که هم کلامی ، شنیدن زورکی و مکانیکی از سوی مرد نیست بلکه گوش سپردن به زن از جان و دل است. شما باید بدانیدد که خانم ها در بسیاری از موارد حتی به دنبال راه حل نیستند، پس به آن ها راه حل پیشنهاد نکنید. آن ها فقط از شما توجه می خواهند؛ پس به آن ها توجه کنید و گوش دل به حرف هایشان بسپارید.

خیانت به همسر

مهارت «گوش دادن» و «گوش سپردن» متأسفانه بین ما ایرانی‌ها فرقی نمی کند، چه خانم و چه آقا جایی ندارد. ما استاد حرف زدنیم؛ آدم‌هایی شده‌ایم که خودخواهانه فقط حرف می‌زنیم و حاضر نیستیم دقایقی را برای گوش دادن صرف کنیم. همین امروز به رفتار خود دقت کنید! اگر توانستید بین صحبت‌های کسی دیگر اظهار نظر نکنید، راه حل ندهید، بین کلامش ندوید یا او را بی‌وقفه قضاوت نکنید! اگر توانستید… سعی کنید بتوانید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.