دانستنی های جنسی

بایسکشوال یا دوجنسگرایی

دوجنسگرایی

به راستی دوجنسگرایی چیست؟ آیا نوعی اختلال به حساب می آید؟ کلیشه‌های جنسیتی گوناگونی در جامعه وجود دارد که باعث می‌شود مردم یک جامعه به درستی دوجنسگرایی را به رسمیت نشناسند. معمولا مردم، انسان‌ها را به طور کلی در دو دسته‌ی همجنسگرا و دگر جنسگرا طبقه بندی می‌کنند و حد وسطی و میانی برای آن در نظر نمی‌گیرند. برخی از افراد بر این باورند که دو جنس گراها کسانی هستند که هنوز بر چالش هویت خود فائق نیامده‌اند و تکلیفشان با گرایش جنسی شان روشن نیست. بنابراین در آینده یا همجنسگرای مطلق می‌شوند یا دگر جنسگرای مطلق ولا غیر؛ اما در صورتی که به این شکل نیست.

در دوجنسگرایی یا بایسکشوال همانطور که از نامش هم می توان حدس زد، فرد هم به جنس مخالف و هم به جنس موافق خود برای برقراری رابطه عاطفی و جنسی تمایل دارد و به نوعی جنسیت طرف مقابل برای او ملاک نخواهد بود. این وضعیت پیش آمده چالش‌های خاصی ایجاد می‌کند و گاها پذیرش آن برای فرد و اطرافیانش بسیار دشوار می شود. در نهایت فرد برای پذیرفتن گرایش جنسی خود مراحل مختلفی را طی می‌کند و در طی آن با احساسات و مشکلات منحصر به فردی درگیر می‌شود.

زندگی جنسی تحت تاثیر عادت‌های غلط >>

شخصیت دوجنسگرایی

بایسکشوال به خودی خود یکی از گرایشات جنسی به حساب می آید، که به چهار دسته کلی تقسیم می شود: 1- همجنس گرایی 2-دگرجنس گرایی 3-دوجنسگرایی 4-هیچ جنس گرایی

نکته قابل توجهی که باید بدانید این است که بایسکشوال ها بر خلاف ترنسکشوال‌ها تمایلی به تغییر جنسیت خود ندارند؛ آن ها جنسیت خود را دوست دارند. این افزاد تنها دوجنسگرا هستند یعنی هم به افراد هم جنس خودشان و هم به افراد جنس مخالف شان، میل جنسی و عاطفی نشان می دهند.

در حقیقت فرد دو جنسگرا یا کسانی که به دوجنسگرایی معروف هستند؛ به بیش از یک جنس میل جنسی دارد. علل این امر می‌تواند بسیار پیچیده باشد. برخی از پژوهشگران بر این باورند که میان مغز افراد دو جنسگرا با سایر افراد تفاوت‌های ساختاری و شیمیایی وجود دارد. ترکیب پیچیده از علل زیستی و ژنتیکی با شرایطی که در ابتدای تولد برای کودک رخ می‌دهد می‌تواند منجر به این وضعیت شود. برخی چالش‌های تربیتی و عوامل روانی خانوادگی هم در این زمینه می‌تواند دخیل باشد.

نحوه تشخیص بایسکشوال

فهمیدن اینکه یک نفر به چه جنسی گرایش دارد حتما نیازمند این نیست که تجاربی در آن زمینه داشته باشد. فرد با تخیل و تفکر در این مورد متوجه می‌شود که افرادی از هر دو جنس هستند که به آن‌ها میل جنسی و عاطفی دارد. در این مورد مقیاس‌هایی توسط روانشناسان ساخته شده است که فرد با تکمیل آن‌ها می‌تواند دید روشنی نسبت به گرایش جنسی خود پیدا کند و این امری کاملا طبیعی می باشد که دوجنسگرایی بودن شخصیت او را مشخص خواهد کرد.

سلامت روان در بایسکشوال

یکی از مسائل عمده‌ای که در رابطه با دوجنسگرایی به ذهن می‌رسد این است که آیا این وضعیت یک اختلال روانی به حساب می‌آید و بنابراین باید به دنبال درمان آن بود یا نه؟ پاسخ به این سوال بسیار پیچیده است. انجمن روانشناسی آمریکا اعلام کرده است که میل جنسی می‌تواند در یک نمودار بین همجنسگرایی مطلق تا دگر جنسگرایی مطلق قرار گیرد. یعنی لزومی ندارد یک نفر حتما همجنسگرا باشد یا دگر جنس گرا. از طرفی برخی فشار‌های جامعه ممکن است این افراد را آشفته سازد و یا عدم وجود آموزش‌های جنسی لازم ممکن است سبب شود نوجوان یا جوان فکر کند که وضعیتش غیر عادی است.

عوارض مخرب دخانیات بر روی رابطه جنسی >>

پرچم بایسکشوال

ازدواج در دوجنسگرایی

موضوع ازدواج در میان اشخاصی که به دوجنسگرایی مبتلا هستند بسیار مهم است. افراد دو جنسگرا نهایتا ممکن است تصمیم بگیرند با یک نفر زندگی کنند. ولی این حالت عدم اطمینان ممکن است همیشگی باشد و تمایلات به افراد جنس دیگر هم حضور داشته باشند. ولی این بدین معنی نیست که ازدواج‌هایشان بدون ثبات خواهد بود یا حتما خیانت خواهند کرد. مانند تمام ازدواج‌های دیگر، فرد تصمیم به زندگی مشترک می‌گیرد و تصمیم می‌گیرد در یک رابطه‌ی متعهدانه باقی بماند یا نه.

همان طور که تمامی دگر جنس گرایان بعد از ازدواج هم ممکن است به دیگران تمایل جنسی داشته باشند ولی به خاطر مسئله‌ تعهد خود را پایبند زندگی زناشویی شان بدانند، دو جنس گرایان هم از این قدرت برخوردار هستند و می‌توانند همین گونه عمل کنند و باعث تحکیم زندگی مشترک شان شوند.

آیا من بایسکشوال هستم؟

تست دقیقی در دنیای علم پزشکی برای سنجش گرایش بایسکشوال وجود ندارد اما در صورتی که به بایسکشوال بودن خود شک دارید یکی از راه‌ها این است که گرایشات و تمایلات خود را نسبت به تماشای فیلم‌ها و عکس‌ها مورد بررسی قرار دهید. برای مثال افراد همجنسگرا تمایل و علاقه‌ای به مشاهده‌ی فیلم‌ها و عکس‌های جنس مخالف خود ندارند در صورتی که افراد بایسکشوال به صورت برابر از عکس‌ها و فیلم‌های مردان و زنان لذت می‌برند و نسبت به آن‌هایی که قلبا دوست دارند از هر دو جنس به یک میزان هیجان زده می‌شوند.

چنانچه شما هم از این هیجانات بر خوردار هستید و برایتان جنسیت اصلا تفاوتی ندارد، قطعا شما یک فرد بایسکشوال یا دارای شخصیت دوجنسگرایی می باشید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *