دانستنی های جنسی

چه نوع رابطه جنسی خطرناک است

رابطه جنسی امن با استفاده از کاندوم

در هر نوع رابطه‌ی جنسی، خطر انتقال بیماری‌های مقاربتی وجود دارد. اما در چند دسته از آمیزش‌ها خطر انتقال بیماری بالاتر است این روابط عبارتند از:

رابطه‌ جنسی مقعدی، دهانی و واژنی بدون استفاده از کاندوم

استفاده‌ی صحیح و دائم از کاندوم اولین و مهم‌ترین قدم برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی است. آمیزش بدون استفاده از کاندوم حتی اگر دخول صورت نگیرد، پرخطر تلقی می‌شود.

برقراری رابطه تحت‌ تأثیر مواد مخدر

به‌طور کلی نشئگی حاصل از مواد مخدر و بالاخص مواد مخدر توهم‌ زا، فرد را وارد فضای مجازی می‌کند. در آن فضا، شخص انتخاب‌هایی می‌کند که خودآگاه نیست. رابطه‌ی جنسی تحت‌تأثیر مواد مخدر همیشه و در هر شرایطی پرخطر تلقی می‌شود.

رابطه جنسی با افراد پرخطر

آمیزش با افرادی که روابط جنسی کنترل‌ نشده دارند. این گونه افراد به احتمال زیاد اگر ایدز نداشته باشند حتما یکی از بیماری های مقاربتی رایج را دارند. پس اگر قصد برقراری رابطه با فردی را دارید که احتمال می دهید پر خطر هست حتما از کاندوم استفاده کنید.

رابطه میان هم‌ جنس‌ گرایان و دو جنسیتی‌ ها

آمار شیوع بیماری‌های مقاربتی میان هم‌جنس‌گرایان معمولاً بالاست.

رابطه جنسی تحت‌ تأثیر الکل

زمانی که میزان الکل در خون بالا می‌رود، فرد هوشیاری کامل ندارد و در این شرایط انتخاب‌هایش ناآگاهانه است. بسیاری از افراد، که در شرایط عادی از رابطه‌ی جنسی پرخطر اجتناب می‌کنند، تحت‌تأثیر الکل انتخاب‌های سهل‌انگارانه دارند.

کاندوم
استفاده از کاندوم بهترین روش برای برقراری یک رابطه جنسی امن

رابطه جنسی برای کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند

کسانی که سیستم ایمنی‌شان ضعیف است یا خوب کار نمی‌کند بیش‌تر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی‌اند و در مقابل این بیماری‌ها به مراقبت بیش‌تری احتیاج دارند.

رابطه با افراد معتاد

از آن‌جا که برخی از معتادان به دلیل استفاده از سرنگ مشترک به بیماری‌های مقاربتی مانند ایدز و هپاتیت مبتلا می‌شوند، رابطه‌ی جنسی با افراد معتاد به‌کلی پرخطر است.

رابطه جنسی با کارگران جنسی

خطر ابتلا و انتقال بیماری های مقاربتی در کارگران جنسی، به دلیل رابطه‌ی جنسی با طیف گسترده‌ای از افراد، بسیار زیاد است.

رابطه‌ جنسی زیر هجده سال

عوامل مهمی مانند عدم تجربه و آگاهی در مورد روش‌های پیشگیری از بیماری‌های جنسی و سیستم ایمنی ضعیف‌تر در نوجوانان این رابطه را پرخطر می‌کند.

رابطه‌ جنسی تحت فشار زیاد و کم‌خوابی

هر عامل درونی یا بیرونی که سبب پایین‌آمدن سطح آگاهی می‌شود ممکن است به انتخاب نادرست و ناآگاهانه در رابطه‌ی جنسی منتهی شود. بنابراین رابطه‌ی جنسی در شرایطی که یک یا هر دو شریک جنسی تحت فشارهای روانی، نوسانات روحی و کم‌خوابی شدیدند پرخطر تلقی می‌شود.
منبع : salamatnews.com

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *