دانستنی های جنسی

رابطه جنسی در دوران بارداری

رابطه در دوران حاملگی

اولین چیزی که باید در باره برقراری رابطه جنسی در دوران بارداری بدانید این است که رابطه جنسی در دوران بارداری به جنین آسیبی نمی‌رساند. کیسۀ آب و ماهیچه‌های قدرتمند رحم از کودک محفاظت می‌کنند و هنگام رابطۀ نیز ترشحات مخاطی غلیظی که دهانۀ رحم شما را مسدود کرده است مانع از انتـقال عفـونت می‌شود. در زمان نزدیـکی جـنسی، آلـت تناسلی مرد از واژن فراتر نمی‌رود و امکان ورود آن به رحم وجود ندارد، بنابراین نگران آسیب رسیدن به جنین نباشید.

به خاطر بسپارید که معمولا اگر بارداری معمولی و کم‌خطرباشد، ارگاسم در زنان نمی‌تواند موجب زایمان زودرس یا سقط جنین شود. اگرچه ممکن است ارگاسم، تحریک نوک پستان‌ها و پروستاگلاندین موجود در مایع منی باعث ایجاد انقباضات ملایمی در رحم شما شود، اما این انقباضات عموماً موقتی و بی‌خطر است. اگر پزشک شما، نزدیکی و رابطه جنسی در دوران بارداری را برای شما ممنوع یا محدود نکرده است، جای هیچ نگرانی نیست و شما می‌توانید با شریک زندگی تان رابطه جنسی داشته باشید.

رابطه جنسی در دوران بارداری

اما زوجین در این راه محدودیت هایی نیز دارند که در پایین به معرفی آن ها می پردازیم.

  • داشتن سابقه سقط یا زایمان زودرس
  • خون ریزی یا پارگی کیسه آب جنین و یا داشتن سابقه انقباضات خودبه خودی رحمی
  • تعداد زایمان متعدد و نارسایی دهانه رحم
  • چهار تا شش هفته اواخر بارداری
  • داشتن سابقه فشار خون بارداری

اگر زوجین این در این شرایط باشند باید روی رابطه خود محدودیت را اعمال کنند تا مشکلی برای جنین به وجود نیاید.

بر اساس گفته بسیاری از خانم ها، رابطه جنسی در دوران بارداری متفاوت است برای بعضی از آنها لذت بخش تر است، حداقل در موارد خاص و بعضی دیگر ممکن است به دلیل بخشی یا همه استرس های بارداری خود یا همسرشان، آن را کمتر لذتبخش بدانند.

افزایش جریان خون به ناحیه لگن ممکن است سبب بروز میل جنسی شود. حساسیت بالایی که ممکن است در طول رابطه جنسی در دوران بارداری به لذت شما افزوده شود ممکن است تخلیه واژن با رطوبت بیشتری داشته باشید که می تواند یک پوئن مثبت باشد از سوی دیگر، ممکن است احساس نکنید که چگونه این تغییرات رخ می دهد و ممکن است لمس دهانه واژن شما گاهی، شما را ناراحت کند و همانطور که در بالا ذکر شد، ممکن است در هنگام رابطه جنسی یا بلافاصله پس از مقاربت یا ارگاسم، برخی گرفتگیهای شکمی خفیف یا انقباضات داخلی را در خود احساس کنید.

همچنین سینه های شما ممکن است، به ویژه در سه ماهه اول، حساس، سفت و نسبت به لمس و فشار تحریک پذیر باشد ؛ امکان کاهش میل جنسی هست، اما سینه های شما ممکن است بیشتر حساس باشند. بعضی از زنان این حساسیت را بیشتر دوست خواهند داشت، در حالی که دیگران نمی توانند تحمل کنند (و حتی ممکن است ترجیح دهند که سینه هایشان را لمس نکنند).

رابطه در دوران حاملگی

رابطه جنسی در دوران بارداری

هنگامی که بارداری طبیعی باشد و مانعی برای نزدیکی زوجین وجود نداشته باشد روابط جنسی در طول ماه های حاملگی بلامانع است اما در سه ماهه سوم باید پوزیشن هایی در حین نزدیکی در نظر گرفته شود که به شکم زن باردار صدمه وارد نکند. بارداری ممکن است در بعضی از خانم ها با کاهش میل جنسی همراه شود که این مساله می تواند به خستگی و تهوع ناشی از مراحل اولیه رشد جنین و جفت مربوط باشد اما در برخی از خانم ها میل جنسی در سه ماهه اول افزایش می یابد.

نوازش کردن خانم ها در دوران بارداری و یا حتی در رابطه جنسی در دوران بارداری منجر به آرامش فکری و روانی آنها می شود وهمچنین باعث می شود خانم باردارپس از زایمان زودتر به زندگی زناشویی خود بازگردد. حدود 4 تا 6 هفته بعد از تولد فرزند، مادران می توانند خود را برای رابطه جنسی آماده کنند.

در اوایل رشد بچه زوجین ممکن است به علت نداشتن حریم خصوصی نتوانند احساسات جنسی خود را بروز دهند بنابر این توصیه می کنیم به حفظ حریم خصوصی در هر مرحله از زندگی بپردازید تا زندگی جنسی با نشاطی را در کنار هم طی کنید. تجربیات شما به عنوان یک زن و شوهر برای ایجاد رابطه جنسی راحت و لذت بخش به هر دو شما کمک خواهد کرد. همچنین به یاد داشته باشید که ارتباط نزدیک روحی با رابطه زناشویی بهتر، رابطه ی تنگاتنگ دارد؛ پس همواره سعی کنید این دو جز را به خوبی در کنار هم جلو ببرید.

نگران هیچ چیز نباشید، خود نگرانی می تواند شم را بیشتر زیر بار استرس قرار دهد پس اگر در حین رابطه احساس سوزش نکنید یا پزشک شما به شما چیز خاصی توصیه نکرده است، هنوز هم می توانید یکدیگر را در آغوش بگیرید و لذت ببرید، ببوسید و نوازش کنید.

فقط بهتر است در صورت رابطه جنسی در دوران بارداری، برای جلوگیری از ایجاد مشکل، هر احساس ناخوشایند یا عجیبی را سریعاً با پزشک مطرح کنید. احساس گرفتگی ماهیچه‌ها هنگام ارگاسم یا پس از آن طبیعی است، اما اگر پس از چند دقیقه برطرف نشود یا پس از نزدیکی، درد یا خونریزی دارید، دچار مواردی هستید که نیاز به بررسی دقیق پزشکی دارند. هر زمانی که سؤال یا نگرانی‌ای در مورد رابطه جنسی در دوران بارداری دارید، تردید یا صبر نکنید و به پزشک خود بگویید، به خصوص اگر نمی‌دانید باید از نزدیکی خودداری کنید یا لزومی برای انجام این کار نیست. در مجموع باید بدانید که پزشک بهترین شخصی است که می تواند شما را در این راه راهنمایی کند و جز نظر او به حرف هیچ کس گوش نکنید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.