روانشناسی

رابطه دوستی قبل از ازدواج درست یا غلط؟

راوبط دوستانه قبل از ازدواج

قطعا شما هم از این موضوع اطلاع دارید که اغلب رابطه دوستی قبل از ازدواج معمولا با هدف شناخت بیشتر از جنس مخالف و بررسی کامل شخص مقابل از نظر شخصیتی و … برای یک عمر زندگی مشترک است. برخلاف باوری که بعضی از افراد از این مدل از ارتباطات دارند، باید بگوییم که این ارتباطات همیشه به نتایج منفی منتهی نمی شود. چنانچه خانواده دختر و پسر یکدیگر را بشناسند و با یکدیگر آشنایی داشته و از این رابطه بین فرزندانشان باخبر باشند، می توان از بروز اشتباهات در این رابطه پیشگیری کرد و حتی باعث به وجود آمدن تجربیات مفیدی برای فرزندانشان هم خواهد شد. با این شرایط ممکن است با آشنایی بهتر و دقیق تر بتوان ازدواجی صحیح تر داشت.

هدف از رابطه دوستی قبل از ازدواج

اگر هدف شما از رابطه دوستی با جنس مخالف قبل از ازدواج، به قصد پیدا کردن نیمه گمشده تان باشد و با قصد ازواج شما این کار را انجام بدهید تا از طریق این راه با تفاوت های جنس مخالف بیشتر آشنا شوید و از طرفی باعث بشود با دانستن معیار های خود برای ازدواج و صداقت داشتن در این امر ، این رابطه به ازدواجی صحیح ختم شود؛ امری صحیح می باشد. زیرا این امر سبب افزایش ارتباط اجتماعی مفید وسازنده میان دختر و پسر میشود. اما یادتان باشد شرط اصلی این راه این است که خانواه دختر و پسر کاملا در جریان این رابطه باشند و زیر نظر آنها این رابطه به قصد ازدواج صورت بگیرد. در غیر این صورت پیامد های سخت و جبران ناپذیری برای طرفین خواهد داشت.

هدف از رابطه دوستی قبل از ازدواج

پیامدهای رابطه دوستی قبل از ازدواج

به یاد داشته باشید که روش های اشتباه درمورد شناخت جنس مخالف منتهی به شکست می شود. صادق نبودن با خود و جنس مخالف یکی از مهمترین عوامل شکست در این رابطه است. همچنین این دوستی ها قبل از ازدواج، پیامد هایی دارند که، از جمله این پیامد ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

ایجاد وابستگی

در دوران جوانی انواع نیازهای احساسی در جوانان به اوج پر رنگی خود می رسد. و همچنین جوانان نیز چه دختر، چه پسر نیاز شدید به محبت ورزیدن و مورد محبت قرار گرفتن دارند و به همین دلیل خیلی سریع تر عاشق می شوند و شخصی می تواند نظر آنها را به خود جلب کند. اما نمی دانند که مدتی پس از برقراری رابطه دوستی به هم دیگر وابسته می شوند.این حس وابستگی سبب نادیده گرفتن بسیاری از فاکتورهای مهم برای ازدواج شان میشود و همچنین آفت بزرگی برای زندگی مشترک آنها در آینده خواهد شد.

حس بدبینی در زندگی مشترک

قطعا دختر یا پسر پس از برقراری رابطه دوستی با شخصی قبل از ازدواج ، پس از ورود به زندگی مشترک دچار نوعی شک و تردید در ذهن شان میشوند، چون در صورتی که یکی از طرفین هم حتی با شخص دیگری قبل از ازدواج دوست بوده باشد و به هر علتی از رابطه دوستی خارج شده باشد، این حس را نسبت به طرف مقابلش در زندگی مشترک نیز خواهد داشت. این حکایت بیان کننده این است که زن یا مرد در زندگی مشترک فکر میکند کارهایی که خانم یا آقایی با او کرده است در رابطه دوستی؛ زن یا شوهر فعلی او هم قطعا با شخص دیگری انجام داده است.

و شاید هم بعد از ازدواج، زن یا شوهر شما به این موضوع فکر کنند که این شخص که به راحتی با من ارتباط برقرار کرده، از کجا معلوم پس از ازدواج با دیگران ارتباط برقرار نکند. یکی از مهمترین دلایل سستی اینگونه ازدواج ها، همین تفکرات بدبینانه است که بدلیل ارتباطات پیش از ازدواج پیش می آید.

مشکلات روحی بر اثر روابط غلط

ایجاد مشکلات روحی

درصورت تغییر شرایط یکی از طرفین و یا مخالفت خانواده ها، ممکن است رابطه دوستی قبل از ازدواج به ازدواج ختم نشود. در این صورت، آثار روحی منفی زیادی مانند شکست روحی، افسردگی، حس نفرت از جنس مخالف و دوری از ازدواج برای هریک از دختر و پسر پدیدار شود. از رو ممکن است یکی از طرفین دیگر هیچ وقت ازدواج نکند.

اضطراب و نگرانی در رابطه دوستی قبل از ازدواج

در برخی موارد، ممکن است حس گناه، ترس از والدین و اطرافیان و مخفی نگهداشتن این رابطه، نگرانی از فاش شدن این رابطه توسط یکی از دو طرف، ترس از دست دادن طرف مقابل و غیره سبب ایجاد اضطراب و نگرانی خواهد شود، که این مورد به جز ایجاد استرس در فرد مقابل هیچ چیز مفیدی نخواهد داشت.

شناخت غیرواقع بینانه و نادرست

معمولا در اینگونه روابط، دختر و پسر در ابتدای رابطه و با کلی انرژی برای جلب نظر یکدیگر رفتارهای مصنوعی و غیر واقعی از خود نشان می دهند. آنها سعی دارند با یکدیگر طوری رفتار کنند که برای دیگری قابل قبول و تحسین برانگیز باشند و شخص مقابل هیچ چیز منفی در ایشان نبیند. به همین دلیل شناخت دقیق و درست و صادقانه ای در رابطه دوستی قبل از ازدواج صورت نمی گیرد. از این رو این رابطه آنها را متقاعد می کند که طرف مقابل هیچ عیبی ندارد و به اصطلاح گل بی خار است و با همین دیدگاه او را انتخاب کرده و وارد زندگی مشترک شده و در آنجاست که هیچ شباهتی از رفتار ها و برخورد های خود با گذشته نمی بینند و دچار آینده ای تلخ و تیره و مبهم می شوند.

ضرر و زیان مالی

در برخی موارد، رابطه دوستی دختر و پسر قبل از ازدواج سبب زیان های مالی برای یکی از طرفین یا خانواده های دختر و پسر می شود. در این دوستی ها، معمولا طرفین هدایای گران قیمت برای هم خریداری می کنند و یا ممکن است یکی از طرفین سوء استفاده کرده و یا احساساتی شود و مخارج سنگینی را طرف مقابل روی دوش او بیاندازد.

تنوع طلبی

جوانانی که پیش از ازدواج با افراد متعددی دوست می شوند، معمولا پس از تشکیل زندگی هم نمی توانند به همسر خود متعهد باشند. این افراد، در برخی موارد به سمت سایرین جذب می شوند و همانند قبل عادت برقراری رابطه با افراد مختلف را کنار نمی گذارند. به عبارتی نمی توانند به یک نفر بعنوان همسر راضی باشند و فقط با یک نفر در ارتباط باشد. اینگونه افراد تنوع در رابطه می خواهند و بر این باورند که هر گلی یه بویی داره!

تنوع طلبی در رابطه

تلافی ناشی از شکست عشقی

داشتن رابطه دوستی قبل از ازدواج در برخی موارد به دلیل مخالفت خانوانده ها یا وابستگی شدید یکی از طرفین و عدم ادامه رابطه از سوی دیگری به شکست عشقی و تنهایی همیشگی منتهی می شوند. برخی افرادی که تحمل شکست عشقی ندارند ممکن است اقدام به خودکشی کنند. برخی نیز برای تلافی و انتقام، به طرف مقابل آسیب وارد می کنند که اسیدپاشی یکی از این اقدامات نا جوانمردانه و پست به حساب می آید.

ایجاد تغییر

یکی از فکر های غلطی که پسر ها و دختر ها در رابطه دوستی قبل از ازداج دارند این است که با گذشت زمان می توانند یکدیگر را تغییر دهند. اما بزارید با شما صادق باشیم، یادتان باشد شما نمی توانید هیچ کسی را تغییر دهید و باید فرد موردنظر خود را آنگونه که هست ببینید و انتخاب کنید و بعد با خود ببینید که می توانید او را همین گونه بپزیرید یا خیر؟!

باور نداشتن عیوب یکدیگر

اگر دختر و پسر قبل از ازدواج عاشق نباشند می توانند براحتی عیوب جنس مخالف را تشخیص دهند. اما در رابطه دوستی قبل از ازدواج، گویی چشم و گوش کلا بسته می شود. درواقع طرفین چشمشان را به روی اخلاق ها و اشتباهات یکدیگر می بندند. در بسیاری از اینگونه رابطه، بوضوح می توان تفاوت ها و نشانه های شکست این ازدواج را مشاهده کرد. اما خود طرفین این عیوب را نه می بینند و نه می پذیرند. به همین دلیل، درصورت ازدواج، مشکلات زیادی خواهند داشت.

امیدواریم با خواندن این مطلب بتوانید تصمیم صحیحی برای ادامه زندگی و روابط خود بگیرید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.