روانشناسی

زن شاغل باشد یا خانه‌دار کدام یک بهتر است؟

زن خانه دار یا شاغل

اگر پاسخ چرا ازدواج کنیم؟ را یافته اید و حالا قصد ازدواج دارید و نمی دانید بین خانم های شاغل دنبال همسر بگردید یا خانه دار، اگر ازدواج کرده اید و هنوز دو به شک اید، با ما همراه شوید در مرور تهدیدها و فرصت های هر حالت!

ما در این مطلب به شرح توصیه های مهم قبل از ازدواج در این باره می پرازیم. بعضی ها معتقدند زن خوب زن خانه دار است و بعضی ها دوست دارند همسرشان شاغل باشند. به همین دلیل است که شاغل بودن یا نبودن زن تبدیل به یکی از معیارهای امروزی ازدواج برای دختر و پسر شده است. باید بدانید که هر کدام از این دو حالت دارای مزایا و معایبی می باشد. ازدواج با زنان شاغل دارای جنبه های مثبت و منفی است و نمیتوان یک حکم کلی در این باره ارائه داد بلکه دختر و پسری که می خواهند با یکدیگر ازدواج کنند باید اولاً در خصوص اشتغال زن در بیرون از منزل به سازش برسند و ثانیاً پس از به توافق رسیدن ، جنبه های مسئله را با دقت محاسبه کنند و با بکارگیری راهکارهای مناسب و استفاده از تجربه های خانواده هایی که در این زمینه متبحر هستند و مشورت با مشاورین خانواده برنامه ای را تنظیم کنند و راهی را در پیش بگیرند که این اشتغال زن، کم ترین اسیب را برای زندگی مشترک آن ها داشته باشد و از اسیب هایی که در آينده برای فرزندان آن ها امکان دارد پیش بیاید جلوگیری کنند.

زن شاغل

زن شاغل همواره سختی های کار خارج از منزل را بهتر درک می کند.زن شاغل گرفتاری ها و استرس های کاری شوهرش را بهتر درک می کند. زنان خانه‌دار مجبورند تنها در منزل بمانند و تمام کارهای منزل را بدون کمک همسرشان انجام دهند. به همین دلیل چنانچه وقتی را برای تفریح و سرگرمی با همسر خانه دارتان برنامه ریزی می کنید، ولی لحظه آخر بخاطر مشغله های کاری ناچار به کنسل کردن آن می شوید و یا سر قرار دیر میرسید ، همسرتان شدیداً عصبانی می شود. چون برای او این چیز ها طبیعی نیست و از شما همچنان توقعی بیش از این دارد.

آقایان قطعا بهتر می دانند بسیار مشکل است. بتوانید زنی را که با ضروریات شغلی شناخت زيادي ندارد را بتوانید قانع کنید که جلسه یا کار خيلي مهمی پیش آمده است که احتیاج به رسیدگی فوري دارد. ولی اگر در این زمان همسرتان شاغل باشد با ملاحظه بیشتری با شما رفتار می کند و می تواند بهتر شما را در این زمینه درک کند.

مزایا زن شاغل

مزایا ازدواج با زن شاغل

1- جر و بحث کم تر

آدم ها برای پر کردن نیازهای روحی- روانی شان احتیاج دارند از منبع های عاطفی مختلفی تغذیه کنند ولی خانم های خانه‌دار – به ویژه اگر بچه نداشته باشند- معمولاً تمام روز را در خانه به تنهایی سر می کنند و اینطوری توقعشان نسبت به شوهر بالا می رود. در واقع چنين خانمی از مردش می خواهد جور تمام نیازهایی که باید به روشهای گوناگون برآورده می گردید را تنها به دوش بکشد. این مسأله میتواند منجر به دلخوری، ناخشنودی و افسردگی هر طرفین ماجرا شود.

2- وضعیت اقتصادی بهتر

در این زمانه وانفسای اقتصادی، واضح است که شرایط مالی خانه ای که در آن به جای یک نفر، دو نفر کار می کنند و پول درمی آورند، به مراتب بهتر و مطلوبتر است، ضمن این که بعضی معتقد هستند زن هایی که کار بیرون می کنند، به ارزش پول واقف ترند و ضمنا فرصت چندانی هم برای خرجش ندارند، در نتیجه پس‌انداز بیشتری عاید خانواده خواهد گردید!

3- زن شاغل اجتماعی تر و به روزتر است

یکی از معضلات زنان خانه‌دار معمولی این است که آنان شدیداً به سنت های قدیمی پای بندند و کاملا سنتی و حتی متحجرانه فکر میکنند. نقطه ی در برابر زنان بی سوادی که سالها در چهاردیواری منزل حبس بوده اند، زنان امروزی شاغل است. زنان شاغل آن قدر هوشیار هستند که افکار امروزی را قبول کنند. به علاوه زنانی که در بطن اجتماع هستند، شیک و مد روز هستند. اگر زن تان شاغل باشد، مجبور نیستید که برای راضی کردن وی به امتحان کردن یک مد جدید یا لباسهای مد روز سعی زيادي بکنید، زیرا زنان شاغل امروزی همواره مشتاق آزمایش کردن مدها و سبکهای جدید هستند و از جديدترين ترندهای صنعت مد پیروی میکنند. ازدواج با زن شاغل یا خانه دار,ازدواج با خانم شاغل بهتر است یا خانه دار ازدواج با زن شاغل چه مزایا و چه معایبی دارد.

معایب زن شاغل

معایب ازدواج با زن شاغل

1- گرفتن وقت و انرژی مفید

اشتغال زن در خارج از منزل مسلما وقت و انرژی بسياري را از او می گیرد و بنابراین طبیعی است که چنين زمانی با خستگی روانی و جسمی بیشتری( نسبت به زن خانه‌دار ) در خانه حضور یافته و آن انرژی را که باید صرف همسر و فرزندانش کند را نمی تواند بگذارد.

2- تربیت و مراقبت از فرزندان

زن شاغل مشکل مراقبت و تربیت فرزندان پیدا می کند مهمترین عیبی که اشتغال زن در خارج از منزل دارد، مشکل مراقبت و تربیت فرزند( یا فرزندان) است. در بسياري از موارد کار مادر و بچه داری در تضاد یکدیگر قرار می گیرد. به عنوان مثال باتوجه به تعهدات مادر در محل کار و مسئولیتهایی که وی بر عهده دارد مدام این نگرانی را دارد که میتواند وقت برای فرزندش بگذارد و با وی صحبت کند؟ میتواند در امر تربیت او نقش اصلی و اساسی را داشته باشد؟ و ….

3- نداشتن آرامش ذهنی در مشکلات

یک خانم شاغل مجبور است خرده فرمایش های رئیسش را انجام دهد و مجبور نیست هنگامی که بیمار است، برای مرخصی گرفتن از کارفرمای بداخلاقش اجازه بگیرد. این موارد خیلی مهم است که شاید به چشم خانم های خانه دار اصلا مهم و ویژه به حساب نیاید، چون همواره این موارد را در دسترس دارند.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *