دانستنی های جنسی

سرطان سینه و پایان روابط زناشویی ؟!

سرطان سینه

این روزها سرطان سینه به یکی از رایج ترین بیماری ها در میان زنان تبدیل شده است. ترس از مرگ و به خصوص تحمل کردن دوران سخت این بیماری تنها بخشی از عوارض این بیماری می باشد. اما به رسایت دلهره حاصل از بیماری و ترس از مرگ تنها دغدغه مبتلایان به این سرطان نیست، بلکه گاهی عوارض درمان آن از جمله ریزش موهای سر، ضعف، بی حالی و به خصوص تغییر در ظاهر پستان ها و ناتوانی جنسی، باعث افسردگی بیماران می شود و به بیانی دیگر می توان گفت خودشان را می بازند.

پزشکان متخصص درباره این بیماری به این نتیجه رسیده اند که از هر چهار زن ایرانی یک نفر به سرطان سینه مبتلا می شود و جدیدا سن بروز این بیماری به زیر 30 سال رسیده است و گاها در دختر های جوان 22 یا 23 ساله این بیماری نشانه های خود را نمایان می کند.

شما برای اینکه خانم تان که به بیماری سرطان سینه مبتلا شده است، افسرده نشود می توانید با رعایت نکته هایی خاص تا حد زیادی این مشکل پیش آمده را مدیریت و از بروز مشکلات زناشویی جلوگیری کنید.

سرطان سینه فقط برای خانم های ایرانی اتفاق نمی افتد و در سراسر جهان این بیماری در حال گسترش یافتن است. سینتیا نیکسون یکی از چهره های نام آشنای هالیوود است که در 40 سالگی، یعنی در سال 2006 به سرطان سینه مبتلا شد، او در دوران درمانی خود نمی خواست تا این بیماری اش علنی شود و به همین دلیل مقابل دوربین رسانه ها قرار نمی گرفت. بعد از انجام مراحل درمانی او قصد پیدا کرد تا داستان بیماری خودش و مادرش را بازگو کند تا زنانی که در معرض خطر این سرطانند، آگاهی بیشتری پیدا کنند.

او در این باره یک جمله بسیار زیبا گفت؛ به گفته او ما می توانیم و باید پس از سرطان یا هر بیماری دیگری به زندگی برگردیم و زندگی خود را از نو آغاز کنیم. چیزی تمام نشده است.

سرطان سینه

سرطان سینه و درمان های آن چه تأثیری بر سلامت و توانایی جنسی خانم ها می گذارد؟

سلامت و توانایی جنسی خانم ها پس از درمان بیماری سرطان سینه امکان دارد که در اثر عوامل متعددی از جمله افسردگی، عوارض داروها و مشکلات ظاهری تحت تأثیر قرار بگیرد. علاوه بر این موارد، شیمی درمانی می تواند باعث ایجاد خستگی و ضعف در بدن خانم ها شود و به طور موقت میل جنسی خانم ها را کاهش دهد اما خوشبختانه تأثیر آن موقت است و پس از اتمام دوره شیمی درمانی، این عارضه برطرف می شود. البته در برخی بیماران برای درمان بهتر، هورمون جنسی زنانه «استروژن» سرکوب می شود تا سلول های سرطانی وابسته به آن فرصت رشد مجدد پیدا نکنند.

در این حالت بیمار دچار حالت یائسگی مصنوعی می شود که ممکن است برخی عواقب آن ناخوشایند باشد؛ مثل حالت گرگرفتگی یا خشکی مخاط ها از جمله خشکی پوشش داخلی سیستم تناسلی زنانه که باعث احساس درد هنگام برقراری روابط زناشویی می شود. البته برای اغلب این مشکلات درمان های مناسب وجود دارد و علاوه بر آن بیمار مبتلا به سرطان سینه و همسر او می توانند با اطلاعات مناسب از روابط زناشویی خود لذت ببرند.

آیا برقراری رابطه زناشویی برای بیماران طی دوران درمان خطرناک است؟

برای خانمهایی که به سرطان سینه مبتلا هستند؛ در بیشتر موارد نه، اما در دوران شیمی درمانی به دلیل ضعف سیستم ایمنی بدن، بهداشت ارتباط زناشویی باید جدی گرفته شود. پس بهتر است چنانچه قصد برقراری رابطه جنسی با همسرتان را دارید، ابتدا تصمیم به خرید کاندوم بگیرید. در این زمان استفاده از کاندوم می تواند در کاهش انتقال عفونت های احتمالی نقش مهمی داشته باشد.

خانم ها چگونه می توانند مشکلات جنسی به وجود آمده را برطرف کنند؟

همکاری و همدلی همسر بیمار مبتلا به سرطان سینه که نقش بزرگی در روحیه او ایفا می کند، در مقابله با عوارض ناشی از سرطان و درمان آن بسیار تاثییر گذار است. همسر بیمار می تواند به بیمار اطمینان دهد که قطع موقت روابط زناشویی برای او قابل قبول است و روی رابطه زناشویی آن ها تاثیر بدی نخواهدگذاشت و یا می تواند به او بگوید که گرچه برای برقراری رابطه زناشویی مشتاق است اما اگر این روابط برای او ناخوشایند یا دردناک است، او با اشتیاق صبر خواهد کرد.

غده های لنفاوی

جراحی ترمیمی سرطان پستان برای کدام بیماران مناسب است؟

بیمارانی که سرطان پستان داشته اند و درمان حفظ پستان شده اند معمولاً از نتایج درمان راضی هستند اما اگر شکل جدید این عضو را دوست ندارند، می توانند پس از گذراندن درمان ها و برطرف شدن ضعف و اثر پوستی رادیوتراپی، تحت عمل جراحی قرار بگیرند. بیمارانی که پستان آنها کامل برداشته می شود نیز اگر به رادیوتراپی نیاز نداشته باشند، می توانند همزمان بازسازی پستان را انجام دهند اما گر بیمار به دلیل درگیری غدد لنفاوی زیر بغل یا اندازه بزرگ تومور به اشعه درمان نیاز داشته باشد، بهتر است بازسازی را حداقل تا 6 یا 8 ماه پس از اتمام رادیوتراپی به تعویق بیندازد. در این فاصله می توان از پروتزهای داخل لباس استفاده کرد. این پروتزها ظاهر این عضو را از روی لباس کاملاً طبیعی جلوه می دهند.

همواره عشق خود را به همسرتان یادآوری کنید

بعد از سرطان سینه همسرتان و بهبود بافتن او ، مرد می تواند با تعریف و تایید قلبی ظاهر همسرش به او اطمینان دهد که همچنان برای او دوست داشتنی و جذاب است. احساس آرامش و اطمینان به بیمار کمک می کند در روابط زناشویی نقش موثری ایفا کند بنابراین لازم است زن و شوهر در این مورد با هم صحبت کنند تا از مشکلات و نیازهای هم باخبر شوند. شما با رعایت این نکات می توانید از زندگی زناشویی تان محافظت کنید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *