دانستنی های جنسی

سکسومنیا یا رابطه در خواب چیست؟

سکسومنیا

سکسومنیا یا رابطه جنسی در خواب نوعی اختلال جنسی به حساب می آید و این عمل نوعی جرقه مغز در خواب محسوب می شود که به خاطر آن فرد در خواب و بدون هوشیاری اقدام به برقراری رابطه جنسی می کند. سکسومنیا مانند راه رفتن در خواب نوعی خواب پریشی به حساب می آید. این افراد در خواب کارهایی را انجام می دهند که انگار بیدار هستند؛ اما واقعیت امر این است که آن ها همچنان در خواب به سر می برند.

سکسومنیا

سکسومنیا در اصل به‌معنای تلاش برای برقراری رابطه جنسی با خود یا دیگری در خواب است. این حرکات و رفتارها به‌شکل کاملا فیزیکی اتفاق می‌افتند و ممکن است به‌شکل خودارضایی یا مبادرت به آمیزش‌ جنسی با فردی دیگر نمود پیدا کنند. این نوع از اختلال جنسی خیلی نادر نیست و اگر شما هم از دسته افرادی هستید که به این مشکل مبتلا هستید، خیلی نگران نباشید و ادامه مطلب را مطالعه کنید.

شاید ترسیده باشید و بر این باور باشید که شما نیز اختلال سکسومنیا دارید، اما بهتر است در ابتدا به بیان تفاوت های میان سکسومنیا با رؤیای آمیزش جنسی بپردازیم تا خدایی نکرده مطلبی را به شما اشتباه منتقل نکرده باشیم. قطعا می دانید که سکسومنیا با با رویای آمیزش جنسی کاملا متفاوت است و وقتی در رؤیا می‌بینید که درحال برقراری رابطه جنسی هستید، هیچ فعالیت یا حرکتی ندارید (یعنی فعالیت فیزیکی انجام نمی دهید) و از ظاهرتان پیداست کاملا شبیه یک فرد خوابیده هستید؛ درحالی‌که در سکسومنیا علاوه‌بر تحریک‌ جنسی و انزال (خروج مایع منی از بدن)، حرکات یا رفتارهای فیزیکی مربوط‌ به آمیزش‌جنسی (سکس) را هم از خودتان نشان می‌دهید؛ به‌طوری‌که اگر کسی در آن لحظه شما را ببیند، شاید تصور کند بیدار هستید و واقعا در حال برقراری رابطه جنسی می باشید. زیرا در آن لحظه شما حرکت فیزیکی دارید و این به خودی خود بحث برانگیز است.

رابطه در خواب

نشانه های رفتاری معمول افراد مبتلا به سکسومنیا عبارتند از:

 • لمس کردن و یا بوس کردن و نوازش فردی که کنار او خوابیده است.
 • فشار آوردن به باسن
 • رفتارهایی که تقلیدی از رابطه جنسی است.
 • استمناء
 • مقاربت
 • ارگاسم خود به خودی
 • نگاه بهت زده و مات در چشمان در طول این رفتار ها
 • بی خبری از انجام این رفتارها بعد از بیدار شدن

اگر فرد بعد از بیدار شدن از این رفتار خود آگاه نباشد، می تواند نشانه ای از پاراسومنیا باشد. افراد مبتلا به سکسومنیا ممکن است چشم خود را باز کنند و مانند فرد بیدار عمل کنند. با این حال، آنها در حال تجربه وضعیت فراموشی هستند و چیزی به یاد نمی آورند. به خاطر بسپارید که این موارد در ظاهر اتفاق می افتد اما در باطن آن ها به طور کامل در خواب هستند.
به همین ترتیب، تغییرات ظریف در رفتار جنسی ممکن است نشانه اختلال خواب باشد. افراد مبتلا به سکسومنیا ممکن است در طول رفتارهای جنسی در سکسومنیا از آنچه که در بیداری انجام می دهند، جسورانه تر عمل کنند. چون آن ها خواب هستند، خودبازداری ممکن است کمتر باشند، در نتیجه تفاوت در رفتار ها کاملا مشهوداست.

سکسومنیا

دکتر بورنمن یکی از پزشکان مطرح موضوعات زناشویی می گوید این موضوع اصلا هیچ ارتباطی به خواب دیدن های جنسی یا عدم رضایت نسبت به زندگی جنسی نداشته و نخواهد داشت و اساسا همان طور که گفته شد نوعی جرقه مغزی است؛ نوعی جرقه عجیب و غریب مغزی. برای زوج های متعهد رابطه جنسی در خواب مشکلی ایجاد نمی کند و حتی ممکن است سرگرم کننده باشد. اما این اختلال ممکن است باعث ایجاد مشکل هم شود، زیرا که فرد هوشیار و تحت کنترل نیست، در نتیجه پیشروی در رابطه جنسی ممکن است تهاجمی یا نامناسب باشد.

در موارد نادر رابطه جنسی در خواب یا سکسومنیا ممکن است باعث حمله شود. همچنین ممکن است باعث بروز مشکل در یک رابطه شود به طوری که به عنوان مثال ممکن است خانم تصور کند که مرد از روابط جنسی خود راضی نیست و یا خواب رابطه جنسی با شخص یا زن دیگری را می بیند. یا اینکه هر نیمه شب با رابطه جنسی باعث می شود زن مورد آزار قرار گیرد. این دسته از مشکلات می تواند همه چیز را به هم بریزد و رابطه را خراب کند.

و اما عامل هایی که میتوانند در این اختلال نقش داشته باشند:

 • محرومیت از خواب
 • افزایش استرس
 • اضطراب
 • افزایش خستگی
 • برخی داروهای خاص
 • استفاده از داروهای تقویت روحیه یا داروهای تجویزی که برای شما تجویز نشده اند.

مشخص نیست که چقدر سکسومنیا رایج است، اما به نظر می رسد نادر باشد. اما تحقیقات و مطالعات نشان داده است مردان تقریبا سه برابر بیشتر از زنان این اختلال را داشتند. و باید در نظر داشته باشید که زنان مبتلا به این اختلال بیشتر محتمل استمناء هستند.

درمان
درمان برای سکسومنیا اغلب بسیار موفق بوده است. این درمان ها عبارتند از:

درمان اختلالات خواب اصلی
اگر احتمال دارد سکسومنیا نتیجه اختلال دیگر خواب مانند آپنه خواب یا سندرم پای بیقرار باشد، درمان اختلال اصلی نیز ممکن است رفتارهای غیرقابل توصیف جنسی را متوقف کند. به عنوان مثال، آپنه خواب عمدتا با یک دستگاه فشار مثبت هوائی (CPAP) درمان می شود.

تغییرات در داروها
اگر قبل از اینکه سکسومنیا شروع شود، داروی تجویزی جدیدی را شروع کرده باشید، تعویض دارو ممکن است این اختلال را متوقف کند. داروهای خواب، از جمله داروهای بدون نسخه، ممکن است موجب بروز پاراسومنیا شوند.

داروها برای بیماریهای نهفته
بیماری هایی مانند افسردگی، اضطراب و استرس می توانند باعث ایجاد اختلالات خواب و سکسومنیا شوند. دارو یا گفتار درمانی ممکن است گزینه های درمانی باشد که می توانند رفتارهای جنسی را متوقف کنند..

داروهای جدید
در حالی که بعضی از داروها می توانند منجر به سکسومنیا شوند، ممکن است برخی دیگر آن را متوقف کنند. داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد تشنج میتوانند تجویز شوند.

برسی علل زمینه ای و مشاوره گرفتن از پزشکان و متخصصان در این زمینه می تواند کمک شایانی به شما بکند و باعث شود بتوانید راه درمان این اختلال جنسی را به دست آورید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *