دانستنی های جنسی

غسل جنابت و فواید آن بعد از رابطه

غسل جنابت با استحمام

غسل جنابت از نظر اسلام یک امر واجب بعد از رابطه جنسی زناشویی است که در این مورد هم مثل همیشه اسلام علم را برای یافتن دلیل تشویق کرده و نتایج جالبی حاصل شده است. از آنجایی که بعد از رابطه زناشویی ارگاسم روی بدن تاثیرات عصبی و تعادلی دارد بهترین راه برای ریکاوری بدن و بازیابی تعادل بدن، آب است این فقط یکی از فواید غسل جنابت می باشد.

غسل جنابت به چه دلیلی انجام می‌شود و چرا اسلام آن را امری واجب کرده است؟

بعد از رابطه جنسی و خروج منی از بدن ، روح و جسم شخص متأثر می شود. آنجاست که روح مسیر خود را به سمت و سوی شهوات مادی می کشد و جسم به سوی سستی و رکود می رود. غسل جنابت علاوه بر چیزی که به طور ظاهری می بینید، یعنی علاوه بر شست و شو جسم ، چون با قصد قربت انجام می شود، شست و شوی جان و روح نیز به حساب می آید. به همین دلیل است که می گویند غسل جنابت روی جسم و روح شخص اثر می گذارد و باعث میش ود روح شخص به سوی خدا و معنویت رهنمون شود و جسم او به طرف پاکی و نشاط سوق پیدا کند تا بتواند فعالیت بدنی و فکری بهتری داشته باشد.

غسل جنابت مرد

از همه این ها گذشته وجوب غسل جنابت یک الزام اسلامی برای پاک نگه داشتن بدن و رعایت بهداشت در طول زندگی است زیرا بسیارند کسانی که از نظافت خود غافل می شوند ولی این حکم اسلامی آنها را وادار می کند که در فواصل مختلفی خود را شستشو دهند و بدن را پاک نگاه دارند این موضوع اختصاصی به مردم اعصار گذشته ندارد در عصر و زمان ما نیز بسیارند کسانی که به علل مختلفی از نظافت و بهداشت بدن غافلند. پس می توان گفت این بهترین راه برای حفظ نظافت فردی می باشد.

فواید غسل جنابت از نظر علمی:

تحقیقات دانشمندان و پژوهشگران، اثبات کرده است که در بدن انسان دو سلسله اعصاب نباتی وجود دارد که تمام فعالیت‏های بدن را کنترل می‏کنند :اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک.

این دو رشته اعصاب در سراسر بدن انسان گسترده‏ شده اند. وظیفه اعصاب سمپاتیک تند کردن و وظیفه اعصاب پاراسمپاتیک کند کردن فعالیت دستگاه‏ ها و عضوهای مختلف بدن می باشد. گاهی جریان‏ هایی در بدن اتفاق می افتد که این تعادل را در بدن به هم می‏زند، مانند ارگاسم و اوج لذت جنسی که معمولا حین خروج منی صورت می‏گیرد. شاید سوال برایتان پیش بیاید که خب این موضوع چه ربطی به غسل جنابت دارد؟

حال برای آنکه اعصاب سمپاتیک را وادار به کار کنید و تعادل از دست رفته در بدن تان را تأمین کنید، می بایست، بدن تان را در تماس با آب قرار دهید. از آنجایی که ارگاسم به قدری قوی است که تاثییر خود را به طور محسوسی روی تمام اعضای بدن می گذارد؛ اسلام دستور داده است بعد از ارگاسم یا خروج منی از بدن کل اعضای بدن را بشویید (انجام غسل جنابت) تا تمام اعضا با آب در تماس قرار بگیرند و تاثییر مثبت آن کار که ایجاد تعادل کامل در میان آن دو دسته اعصاب در سراسر بدن می باشد را حس کنید.

ارگاسم برای زن چه فوایدی دارد؟ >>

غسل جنابت بعد از رابطه

حدیث درباره فواید غسل جنابت:

امام صادق علیه ‏السلام فرمودند: در پاسخ زندیقی که از ایشان پرسیدند :علّت غسل جنابت چیست و چرا باید این غسل انجام شود؟ ایشان فرمودند: همانا فرد آمیزش ‏کننده ، کاری حلال انجام داده است و کار حلال هم مایه آلودگی نیست. اما باید بدانید که جنابت ، همانند حیض است ؛ چرا که نطفه، خونی است و در این حال استحکام نایافته و آمیزش هم امکانپذیر نخواهد بود، مگر به حرکتی سخت و شهوتی چیره. پس، چون شخص آمیزش به پایان رسانَد، بدن ، نفس می‏ کشد و مرد از نفس آن ، در خود بویی بد احساس می‏کند . غسل برای همین واجب شده است و البته غسل جنابت ، افزون بر این ، امانتی است که خداوند به بندگان خود سپرده است تا از این رهگذر ، آنان را بیازماید.

فواید بهداشتی غسل جنابت از نظر پزشکی:

1- احساس نشاط در بدن و ورزیده شدن آن از طریق تحریک پایانه های عصبی موجود در پوست.

2- کاهش احتقان خون در پوست و دستگاه تناسلی و دفع خون های جمع شده در این قسمت ها به سایر قسمت های بدن به ویژه مغز و قلب.

3- از بین بردن سلول های مرده، مواد چربی زائد، گرد و غبار و سایر آلودگی ها از پوست.

4- ایجاد نشاط قلب و حسن جریان خون در بدن و ورزش عضلات ارادی بدن :زیرا انجام غسل مانند یک فعالیت کامل و بسیار نرم عضلانی عمل می کند.

5- تامین سلامتی پوست و کمک به عملکرد بهتر پوست در انجام وظایف متعدد که مهمترین آنها، انتقال احساسات و تنظیم دمای بدن و حفظ سلامتی بدن است.

البته همان طور که در بالا هم به آن اشاره کردیم فایده غسل جنابت منحصر به این موارد نخواهد شد، بلکه غسل کردن علاوه بر این یک نوع عبادت و پرستش نیز می باشد که اثرات اخلاقی آن قابل انکار نیست و در زندگی و رفتار هر شخصی تاثییر گذار خواد بود.

غسل کردن خانم

امام رضا علیه ‏السلام بیانی پر محتوا در این باره داشته اند؛ ایشان می فرمایند: علت غسل جنابت ، پاکیزگی است تا انسان از آنچه از آزردگی آن کار دیده است ، تطهیر شود و همه تن او پاک گردد ؛ زیرا جنابت ، از همه بدن شخص برخاسته و از همین رو ، تطهیر همه بدن بر او واجب شده است. این بیان امام کاملا منطقی و با علم پزشکی روز نیز هم سو می باشد.

نکته قابل توجهی که اینجا وجود دارد این است، که شاید بگویید پیشاب و مدفوع نیز از بدن خارج می شود اما چرا برای آن ها غسل واجب نشده است؟ در جواب به این پرسش شما باید بگوییم، دفعات انجام آنها از جنابت بیشتر است و به علت این که این امر می تواند مشقت بار باشد و از آنجایی که بیرون آمدن آنها بدون خواست و شهوت می باشد؛ در این باره خدا به وضو بسنده کرده است. اما در مقابل چون جنابت فقط از سر لذت جویی و وادار کردن خود به این کار می باشد، خداوند غسل را واجب کرده است.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *