دانستنی های جنسی

فتیش چیست؟ انواع اختلال جنسی

فتیش

فتیش وضعیتی روان شناختی است که در آن یک شیء باعث برانگیختگی جنسی و حتی در موارد خاص، ارضای جنسی می شود. به کسی که فتیش داشته باشد فتیشیست می گویند. بر اساس تحقیقی، شایع ترین فتیش ها شامل قسمت های بدن، مثل پا، یا خصوصیت های بدن مانند چاقی، پیرسینگ( گوش واره های کوچک وصل شده به بدن ) و یا تتو می باشند. شاید این اصطلاحات برایتان خیلی آشنا نباشد و یا فقط با فوت فتیش آشنا باشید و یا فتیش را فقط با این مورد بشناسید اما فیتیش فقط مخصوص پا نیست و فوت فیتیش یکی از معروف ترین فیتیش ها به حساب می آید.

فتیش پا

اختلال فیتیش چیست؟

واژه «فتیش» در اواخر دهه 1800 به وجود آمد. این واژه از زبان پرتغالی گرفته شده که به معنای «جاذبه وسواسی» است. در اکثر افراد عادی که ویژگی‌های خاصی از بدن را جذاب می‌بینند، میزانی از فتیش وجود دارد. با این حال، برانگیختگی فتیشیسم معمولاً هنگامی به عنوان مشکل و اختلال جنسی درنظر گرفته می‌شود که در عملکرد طبیعی جنسی و یا اجتماعی شخص اخلال ایجاد کرده و برانگیختگی جنسی بدون آن، غیرممکن باشد.

اختلال فتیشیسم یعنی فرد تنها از طریق استفاده از شیء ها و یا تمرکز ویژه داشتن بر روی قسمتی از بدن بتواند به لذت جنسی برسد. حال شاید بپرسید از کجا بفهمیم که این اختلال را داریم یا خیر؟ اختلال جنسی فتیش تنها در صورت ایجاد ناراحتی برای فرد یا اختلال در عملکردهای اجتماعی، شغلی یا سایر حوزه‌های بااهمیت در زندگی یک فرد به اختلال فتیشیسم تبدیل می شود. فرد دارای اختلال فتیشیسم برای لذت جنسی، معمولاً شیء را در دست می‌گیرد، آن را مالش می‌دهد، مزه می‌کند یا می‌بوید یا از شریک خود می‌خواهد در طول برخورد جنسی آن را بپوشد. تا او بتواند با دیدن و لمس کردن آن به لذت جنسی برسد.

فوت فتیش

فوت فتیش چیست؟

فوت فتیش، علاقه ی جنسی نسبت به پاست. به عبارت ديگر، پا، انگشتان، و مچ پا شما را تحریک می کنند. این علاقه میتواند از شخصی به شخص ديگر نسبت به قسمت های گوناگون پا متفاوت باشد. برخی اشخاص تنها با نگاه کردن به پا تحریک می شوند. برخی ديگر ناخن های لاک زده، جواهرات، یا دیگر زیور آلات را جذاب می دانند. بوسیدن، نگاه کردن ویدیوهای پا، عکس گرفتن از پای پارتنر، ماساژ دادن پای فرد پس از کار، توصیف بوی پای فرد بعضی از علایم فوت فتیش هستند. همچنین کفش های پاشنه بلند توجه خيلي از فوت فتیش ها را به خود جلب می کند.

آیا فوت فتیش رایج است؟

فتیش پا اقسام مختلفی دارند. فتیشم جنسی یعنی با دیدن اشیایی خاص، شخص دچار برانگیختگی جنسی می شود. در بین فتیشیسم های جنسی، فوت فتیش یا همان فتیش پا رواج بیشتری دارد. ولی چرا بعضی از اشخاص به پاها علاقه جنسی دارند؟ همانطور که سلیقه اشخاص در پوشش یا موسیقی متنوع و مختلف است، امیال و فانتزی های جنسی متنوع و متفاوتی هم دارند.

بنابراین نمی توان بطور دقیق دریافت که به چه دلیل بعضی با دیدن پاها تحریک میشوند و ریشه این مسئله چیست. در هر حال، علم فرضیاتی را در این زمینه در نظر دارد. مثلا این که شاید الگوهای جنسی که در ذهن یک شخص در دوران نوجوانی شکل گرفته است، وی را به این سمت سوق می دهد.

خطرات فوت فتیش چیست؟

چنانچه شخص فوت فتیش دارای تمایلات مازوخیسم باشد امکان دارد انواع اسیب های جسمی و روحی را تجربه کند. همینطور بعضی از بیماری های مقاربتی مثل تب خال تناسلی و ویروس پاپیلومای انسانی از طريق تماس پوستی منتقل می شوند. لمس پا و بوسیدن پا امکان دارد خطر ابتلا به انواع بیماری های پوستی را در پی داشته باشد.

از انواع دیگر فیتیش می توان به فتیش سینه،غذا،چرم و یا ناف و… اشاره کرد.

درمان اختلال فتیشیسم

روانکاوی

برای مثال هدف از روانکاوی، شناسایی تجربه ای است که سبب ایجاد فوت فتیش یا پا پرستی در فرد شده است. روانکاوی باعث می شود تا بیمار هم از نظر عقلانی و هم از نظر عاطفی اختلال روانی خویش را ارزیابی کند. در نتیجه مشکلات روانی بیمار تا حد زيادي برطرف می شوند.

مصرف دارو

جهت درمان اختلال های فتیشیسم از جمله فوت فتیش از داروهایی استفاده می شود که سبب جلوگیری از تولید هورمون های جنسی( از همه مهمتر هورمون های تستوسترون و استروژن) می شود. با کاهش هورمون های جنسی، میل جنسی هم در شخص کاهش پیدا می کند. بنابراین بیمار میتواند فتیش خود را کنترل کند. همینطور دارو سبب می شود تا بیمار اختلال فتیش خود را نادیده گرفته و بدون بروز مشکل به زندگی روزمره خویش ادامه دهد.

مراجعه به روانپشزشک

درمان شناختی رفتاری

شاید این یکی از بهترین روش ها قبل از مصرف دارو می باشد. هدف از درمان شناختی رفتاری تغيير رفتار بیمار بدون تحلیل نحوه و دلیل پیدایش اختلال فوت فتیش می باشد. این شیوه درمانی بر این اساس عمل می کنـد که اخـتلال فوت فتیش یا پا پرستی در نتیجه شـرطی سازی یا نقـش پذیری ایجاد می شـود. درمـان شناختی رفتاری سبب تغيير گرایش های جنسی شخص نمی شود و تنها میتواند از بروز رفتارهای ناخواسته بیمار جلوگیری کند.

در انتهای این مطلب از کاندوم استار باید بگوییم سطح برانگیختگی جنسی به طور هماهنگ با رفتار انحراف جنسی ارتباط ندارد و سطوح بالای تستوسترون در حال گردش، قطعا مردان را مستعد انحراف جنسی نمی‌کند. علاوه بر این، هورمون‌هایی مانند مدروکسی پروژسترون استات (دپو-پرورا) و سیپروترون استات، به کاهش سطح تستوسترون در گردش کمک می‌کند که باعث کاهش میل جنسی و تجاوز و درنتیجه کاهش میزان نعوظ، خیالپردازی جنسی و شروع رفتارهای جنسی از جمله خودارضائی و آمیزش می‌شود. هورمون‌ها معمولاً در کنار درمانهای رفتاری و شناختی استفاده می‌شوند. داروهای ضدافسردگی مانند فلوکستین (پروزاک) نیز به طور موفقیت‌آمیزی میل جنسی را کاهش می‌دهند، اما به طور موثری وجود خیال پردازی‌های جنسی را هدف قرار نمی‌دهند.

کاندوم استار بزرگ ترین فروشگاه خرید کاندوم در ایران می باشد. برای تهیه لوازم بهداشتی جنسی مورد نیاز خود می توانید با ما در تماس باشید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.