دانستنی های جنسی

نعوظ صبحگاهی آلت مردان

نعوظ صبحگاهی

اگر شما هم از آن دسته از آقایونی می باشید که صبح هنگام بیدار شدن با یک آلت بزرگ در لباس زیر تان مواجه هستید، نگران نباشید! تمام مردانی که دستگاه تناسلی سالمی دارند با این نعوظ صبحگاهی رو به رو می شوند.نعوظ یعنی جمع شدن خون در آلت تناسلی مردان و بزرگ شدن آن طی فرایندی طبیعی. خیلی از آقایان به اشتباه فکر می کنند این نعوظی که در صبح برایشان به وجود می‌آید نوعی اختلال جنسی و یا بیماری می باشد است و خیلی ها هم می‌خواهند از بروز نعوظ پیشگیري کنند اما باید بدانید که این یک پدیده عادی است، و از نظر علمی، نعوظ تنها مختص مردان نبوده و در زنان نیز می تواند رخ دهد. در واقع زنان هم پدیده مشابهی به اسم نعوظ کلیتوریس «چوچوله» و یا تجمع خون در واژن را هم در حین خواب تجربه می کنند. غیر از انسان‌ها تعداد زیادی از حیوانات از جمله پستانداران نیز تجربه نعوظ دارند.

نعوظ صبحگاهی چیست؟

اما به راستی و از نظر علمی، نعوظ صبحگاهی چیست و به چه صورت اتفاق می افتد؟ نعوظ صبحگاهی که اسم علمی آن توماسنس آلت تناسلی در هنگام خواب (NPT) است، یک اتفاق معمول برای بسیاری از پسران و آقایان است. گاهی اوقات، مردان ممکن است با حالت نعوظ آلت تناسلی ( بلند شدن آلت تناسلی ) از خواب بیدار شوند. این مساله بیشتر در مردان جوان شایع است، اگر چه مردان در هر سنی ممکن است نعوظ صبحگاهی را تجربه کنند. بسیاری از افراد تصور می کنند که نعوظ صبحگاهی نشانه ی تحریک جنسی است، اما همیشه هم این طور نیست. نعوظ صبحگاهی به احتمال زیاد واکنشی است که بدن شما نسبت به یکی از چندین اتفاق طبیعی نشان می دهد.

نعوظ صبحگاهی

همچین اگر به دانستن معنای لغوی کلمه نعوظ به فرهنگ معین مراجعه می‌کنید با جمله، برخاستن آلت تناسلی مرد به سبب غلبه شهوت مواجه می شوید. در اصل می توان گفت نعوظ به بزرگ شدن و برآمدن آلت مردی یا کلیتوریس گفته می‌شود.

دلایل نعوظ آلت مرد در صبح هنگام چیست؟

دلیل رخ دادن نعوظ صبحگاهی در مردان احتمالا به چند عامل بستگی دارد. طبق نظریه ی برخی از پزشکان، دلائلی وجود دارد که باعث می شود مردان هر از گاهی صبح ها با حالت نعوظ از خواب بیدار شوند. ولی هیچ یک از این نظریه ها به صورت ملموس و با شواهد پزشکی اثبات و پشتیبانی نشده اند. پس نمی توان آن ها را نظریه هایی قطعی دانست و به آن ها بسنده کرد. به این نظریه ها در ادامه این مطلب از کاندوم استار می پردازیم.

اما ادعا شده که نعوظ صبحگاهی در ارتباط با آزاد شدن اکسید نیتروژن است. اکسید نیتروژن توسط سلول‌هایی در رگ‌های خونی ترشح می‌شود که به روان شدن خون و در نتیجه راحتی عضلات کمک می‌کند. همین روان شدن خوب باعث ضخیم‌تر شدن رگ‌ها و درنتیجه افزایش جریان خون به آلت می‌شود که نهایتاً منجر به نعوظ خواهد شد.  حال به تشریح چند مورد از نظریه های موجود در این باره می پردازیم.

1- تحریک جسمی

اگرچه چشمان شما بسته است و شما در خواب هستید، ولی بدن شما هنوز از آنچه در اطراف شما رخ می دهد آگاه است. اگر شما به طور تصادفی آلت خود را لمس کنید و یا شریک زندگی شما به طور تصادفی در خواب آلت شما را لمس کند، ممکن است تحریک شوید و دچار نعوظ شوید. بدن شما تحریک را حس می کند و با نعوظ به آن واکنش نشان می دهد.

2- ریلکس کردن مغز

در طی مدت زمانی که بیدار هستید، بدن شما برای سرکوب کردن نعوظ، هورمون هایی را آزاد می کند و در زمانی که خواب هستید، بدن شما هورمون های کمتری از این مدل را آزاد می کند. چیزی که باید یدانید این است که نعوظ صبحگاهی همیشه نشانه ی تحریک جنسی نمی باشد و برخی از افراد بر این باورند که نعوظ صبحگاهی باعث می شود که آنها در خواب ادرار نکنند، ولی این یک باور کاملا غلط است. همچنین باید بدانید که نعوظ صبحگاهی به وسیله ی رویا پردازی یا تفکرات جنسی و سکسی هم در بسیاری از موارد رخ نمی دهد.

3- شیفت های هورمونی

در هنگام صبح و در زمانی که از خواب بیدار می شوید، سطح تستوسترون شما در بالاترین حد ممکن است. و این سطح درست بلافاصله در حین بیدار شدن و هنگام پلک زدن های اولیه اتفاق می افتد. افزایش این هورمون به تنهایی می تواند برای رخ دادن حالت نعوظ نیز کافی باشد.

تجربه نعوظ صبحگاهی

البته بسیاری از پزشکان و پژوهشگران بر این باورند که نعوظ صبحگاهی معمولاً بین ساعت 7 تا 9 رخ می دهد زیرا میزان دو هورمون تستوسترون و کورتیزول در این ساعات افزایش می‌یابد. فعالیت همزمان این دو هورمون نشانه‌ای واضح دارد که همان نعوظ است. این موضوع هیچ ارتباطی به تمایلات جنسی ندارد مگر اینکه فردی بخواهد از آن در این جهت استفاده کند.

چه افرادی دچار نعوظ صبحگاهی می شوند؟

در ابتدا باید بگوییم افرادی که دچار نعوظ صبحگاهی می شوند باید بسیار خوش حال باشند زیرا؛ مردان در هر سنی ممکن است نعوظ صبحگاهی را تجربه کنند. رخ دادن این مساله در هر سنی نشان دهنده ی سلامتی فرد است و نشانه ی عملکرد صحیح خون و سیستم عصبی در آلت تناسلی مرد و اطراف آن می باشد.

پسران در سنین 6 تا 8 سالگی نیز ممکن است نعوظ صبحگاهی را تجربه کنند. این مساله همچنین ممکن است در مردان 60 تا 70 ساله نیز رخ دهد. مردان ممکن است هر شب بین سه تا پنج بار نعوظ را تجربه کنند. باید بدانید نعوظ هیچ ربطی به آنچه که در خواب می بینید ندارد و ممکن است تا 20 دقیقه و یا حتی بیشتر هم، طول بکشد. بعضی از مردان حتی ممکن است نعوظ را تا دو ساعت در طول خواب تجربه کنند. در اغلب اوقات، حالت نعوظ تا چند دقیقه پس از بیدار شدن از بین می رود.

اگر نعوظ صبحگاهی برایمان اتفاق نیوفتاد چه کنیم؟

اگر نعوظ صبحگاهی دیگر برای شما اتفاق نیوفتاد و متوجه شدید که در هنگام بیدار شدن از خواب حالت نعوظ ندارید، این مساله می تواند نشانه ی اولیه ی یک مشکل پزشکی زمینه ای باشد. ممکن است اتفاقی در بدن شما رخ داده باشد که از تامین خون کافی یا عصبی برای عملکرد نعوظ مناسب جلوگیری کرده باشد. این اختلالات بر اثر اضافه وزن ، فشار خون ، کلسترول بالا، دیابت و … به وجود می آید.

همچنین مصرف برخی از داروها نیز می تواند بر توانایی شما در تجربه ی نعوظ صبحگاهی تاثیر بگذارد. البته باید این موضوع را در نظر داشته باشید که ممکن است با افزایش سن، نعوظ صبحگاهی کمتر رخ دهد.

صبحگاه

مواقع اضطراری برای مراجعه به پزشک

1- اگر نعوظ صبحگاهی را همراه با درد تجربه می کنید باید به پزشک مراجعه کنید. بیشتر نعوظ های صبحگاهی ظرف ۳۰ دقیقه بعد از بیدار شدن از خواب برطرف می شوند. اگر نعوظ شما بعد از بیدار شدن بیش از یک ساعت طول کشید و یا اگر دردناک شد؛ باید برای حل شدن مشکل تان و درمان آن با پزشک مشورت کنید.

2- اگر شما دیگر نعوظ صبحگاهی را تجربه نکنید، در صورتی تا چندی قبل آن را اغلب تجربه می کردید با ید به پزشک مراجعه و علت آن را جویا شوید تا از طبیعی بودن این اتفاق یا تحت تعثییر قرار گرفتن آن آگاه شوید.

نکته پایانی:

بیشتر مردان جوان هفته ای چند بار نعوظ صبحگاهی را تجربه می کنند.  با افزایش سن، مردان این حالت را کمتر تجربه می کنند. باید بدانید این حالت، برای همه مردان طبیعی است و نباید نگران آن بود؛ تنها در صورتی که نعوظ صبحگاهی شما به یکباره قطع شد به پزشک مراجعه کنید و علت را جویا بشید. مراقب سلامتی خود باشید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.