دانستنی های جنسی

نکاتی درباره انتخاب سایز کاندوم

آیا موقع خرید کاندوم به سایز آن توجه می کنید؟ شاید این سوال کمی عجیب به نظر برسد. خصوصاً در ایران که تا حدی پرس و جو در این موارد تابو به حساب می‌آید. پیش از اینکه بدانید کدام کاندوم برای شما مناسب است باید بتوانید بدرستی آلت خود را اندازه گیری کنید. برخلاف باور اکثر ما، کاندوم‌ها تک سایز یا اصطلاحاً free-size نیستند! برای اینکه آمیزش راحتی داشته باشید، باید از کاندوم‌های مناسب خود استفاده کنید. در ادامه با کاندوم استار همراه باشد.

سایز کاندوم

دلیل اصلی اینکه تصور می‌کنیم هر کاندومی برای ما مناسب است، ماهیت کشسان یا اصطلاحاً استرچ آنها است. اما الزاماً چون کشسان هستند برای هر فردی مناسب نیستند. احتمال پاره شدن کاندوم‌ هایی که برای شما کوچکند بسیار زیاد است زیرا بیش از حد تحمل خود کش می‌آیند. در طرف مقابل اگر کاندوم برای شما بزرگ باشد، احتمال لیز خوردن و افتادن آن حین آمیزش بدون اینکه متوجه شوید وجود دارد. هر کدام از این حالات ممکن است شما را در معرض بیماری های مقاربتی و یا بارداری ناخواسته قرار دهد.

خرید کاندوم

البته نباید خیلی نگران شوید. کاندوم‌هایی که در کشور موجود‌اند عموماً سایز معمولی هستند که برای اکثر افراد مناسب است. ما توصیه می‌کنیم همیشه از یک کاندوم سایز معمولی شروع کنید و حسب تجربه در صورت نیاز به سایزهای دیگر فکر کنید.
به طور استاندارد، کاندوم‌ها در ابعاد جدول ذیل عرضه می‌شوند. پهنای اسمی (Nominal Width) درج شده روی بسته کاندوم، شاخص تعیین اندازه در صنعت کاندوم‌سازی است.

جدول توضیح NOMINAL WIDTH یا پهنای اسمی درج شده روی بسته کاندوم

سایز کوچک پهنای اسمی تا ۵۱ میلیمتر طول تا ۱۸۰ میلیمتر
سایز معمولی پهنای اسمی تا ۵۴ میلیمتر طول تا ۲۰۰ میلیمتر
سایز بزرگ پهنای اسمی تا ۶۰ میلیمتر طول تا ۲۰۵ میلیمتر

اکثر افراد جامعه در این سه سایز و بخصوص سایز معمولی جای می‌گیرند. البته کاندوم‌های سایز بسیار بزرگ هم برای افرادی طراحی شده‌اند که با سایزهای فوق راحت نیستند. بر اساس ادعای سازندگان کاندوم تنها ۶ درصد از مردان جهان واقعا به کاندوم‌های سایز بسیار بزرگ نیاز دارند. پهنای اسمی این کاندومها تا ۶۹ و طول اسمی آنها تا ۲۲۳ میلیمتر است. البته ابتدا یا سر آلت نیز بدلیل بیشترین تمرکز اعصاب، ممکن است بزرگتر از ابعاد کلی آلت باشد که در این صورت کاندوم‌ها با طراحی بازتر برای سر آلت مناسب تر اند.
ممکن است با خواندن این اعداد کمی متعجب شوید و یا اگر پیشتر از طول آلت خود مطلعید، تا حدی نا امید شوید. اگر درست است باید دقت کنید که این اعداد مربوط به ابعاد استاندارد کاندوم‌ها هستند و به طور عادی همیشه بزرگتر از طول نرمال آلت مردانه تعریف شده‌اند لذا اینکه طول اسمی همه کاندوم‌ها بیش ۱۶۰ میلیمتر است ارتباطی به طول نرمال آلت مردانه ندارد. عملاً کاندوم‌ها مثل شلواری هستند که همیشه بزرگتر از قد شماست. البته ناگفته نماند که ابعاد آلت انسان‌ها به علل مختلفی از جمله نژاد و تغذیه بستگی دارد.

همچنین بخوانید : اندازه استاندارد آلت تناسلی در مردان چقدر است؟

چطور آلت خود را برای یافتن سایز کاندوم ، بدرستی اندازه‌گیری کنیم؟

بعید نیست همه پسرها و مردها یک زمانی از سر کنجکاوری آلت خود را اندازه‌گیری کرده باشند اما احتمالاً این اندازه‌ گیری چندان دقیق نبوده است. کنار گذاشتن یکی دو دقیقه برای اندازه‌گیری دقیق آلت و در نتیجه لذت و امنیت بیشتر در اثر انتخاب کاندوم درست کاملاً به صرفه است.
برای اندازه‌گیری طول، نیاز است که آلت در حالت نعوظ (راست شده) باشد. سپس یک سر خط‌کش را در انتهای آلت (سمت شکم) و بالای آن قرار دهید و سر دیگر خط‌کش را تا سر آلت و نوک آن بکشید. سپس اندازه را یادداشت کنید. طول کاندوم‌ها معمولاً بزرگتر از نیاز عمومی طراحی شده است بنابراین اندازه‌گیری طول آلت صرفاً برای اطلاع خودتان است. طول کاندوم معمولاً با عنوان Length روی بسته‌ بندی کاندوم ذکر شده است. اگر اندازه طول آلت شما کمتر از این عدد باشد محصول از نظر طولی مناسب شماست.
برای اندازه‌گیری محیط آلت که در تعیین سایز نقش مهمتری دارد کافیست در همان حالت نعوظ، خط‌‌کش را یک سانتیمتر بالاتر از انتهای آلت به دور آن بپیچید بدون اینکه آلت تحت فشار قرار گیرد. محیط را هم یادداشت کنید.
با داشتن این عدد می‌توانید از کاندوم متناسب خود استفاده کنید. دقت کنید که همانطور که گفتیم اندازه محیط برای انتخاب سایز کاندوم در اولویت است زیرا معمولاً کاندوم‌ها آنقدر بلند ساخته می‌شوند که نگران طول آنها در سایزهای مختلف نباشیم. حالا سوال اینجاست که چه نسبتی میان این اعداد و پهنای اسمی درج شده روی بسته کاندوم برقرار است یا به عبارتی کدام کاندوم مناسب ما است؟

حساسیت به کاندوم

اندازه ام را فهمیدم بعدش چی؟!

حالا می‌رسیم به تعیین کاندوم مناسب. همانطور که متوجه شده‌اید اندازه پهنای اسمی یا Nominal Width درج شده روی بسته‌بندی کاندوم با اندازه محیط آلت تفاوت دارد. اما این دو با هم در ارتباط هستند.
استفاده از جدول زیر کمک می‌کند که کاندوم مناسب خود را انتخاب کنید.

جدول ارتباط محیط آلت با پهنای اسمی

کوچتر از ۱۱۹ میلیمتر کاندومهای سایز کوچک
۱۱۹ تا ۱۳۰ میلیمتر کاندومهای سایز متوسط یا معمولی
بیش از ۱۳۰ میلیمتر کاندومهای سایز بزرگ

چطور این جدول بدست آمد؟
شاید برای بعضی ها سوال شود که بر چه اساسی این جدول را پیشنهاد کردیم یا رابطه میان محیط آلت و پهنای اسمی چیست. یک مقاله که در ژورنال ایدز و بیماری‌های مقاربتی (STD & AIDS) چاپ شده، سعی کرده است که رابطه میان اندازه آلت و تاثیر آن بر روی پاره شدن یا لیز خوردن کاندوم را بدست آورد. نویسندگان مقاله به این نتیجه رسیده اند که بهترین رابطه میان پهنای اسمی و محیط آلت به شرح ذیل است:

معادل ۹۰ درصد محیط آلت > پهنای اسمی ضربدر ۲ > معادل ۸۰ درصد محیط آلت
به عنوان مثال اگر محیط آلت ۱۲۰ میلیمتر باشد، پهنای اسمی کاندوم مناسب شما به این صورت باید باشد:

بیش از ۱۰۸ میلیمتر > پهنای اسمی ضربدر ۲ > کمتر از ۹۶ میلیمتر
حال اگر به جدول ابتدای مقاله مراجعه کنید متوجه می‌شوید که کاندوم‌های معمولی برای این ابعاد کاملاً مناسب می باشند.

نتیجه گیری
بیشتر ما در ایران از اهمیت سایز کاندوم برای داشتن رابطه ایمن‌تر و لذت بخش تر غافلیم. متاسفانه در ساخت یا وارد کردن کاندوم‌ها هم این مسئله تا لحظه ویرایش این مطلب، چندان مد نظر نبوده است. در حال حاضر یافتن برند قابل قبولی که سایزبندی مناسبی برای کاندوم‌ها ارائه می‌کند در کشور آسان نیست.

منبع : سالمید

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *