دانستنی های جنسی

رابطه جنسی و وابستگی های آن

وابستگی همسر

اگر تا به حال حس کرده اید که لذت یک رابطه جنسی و به ارگاسم رسیدن در آن تمام پوست و خون شما را در بر می گیرد و به نوعی شما را دیوانه و مجنون می کند، اشتباه نکرده اید. طبق نظریه ها و مطالعات علمی، ثابت شده است که قسمت اوربیتوفرناتال مغز طی اوج لذت‌جنسی خاموش می‌شود. این قسمت از نغز انسان، به صدای منطق معروف است و به نوعی کنترل کننده همه رفتارهای انسان می باشد. طی این اتفاق است که برقراری رابطه جنسی ذهن شما را فریب می دهد و باعث می شود شما به این موضوع بی اندیشید که دیگر هیچ شخصی مانند او برای شما نخواهد شد. اما این اشتباه است.

رابطه جنسی و وابستگی های آن

آشنایی با اکسی توسین:

هورمون اکسی توسین به نام هورمون عشق، هورمون افزایش‌دهنده اعتماد، هورمون همدلی با دیگران، هورمون کاهنده اضطراب و استرس و هورمون افزایش دهنده ارتباط اجتماعی شناخته شده است. این هورمون به مقدار زیاد در زنان شیرده تولید می شود و باعث ترشح شیر مادر در سینه ها، بعد از تولد نوزاد می گردد. اکسی توسین طی رابطه جنسی نیز در بدن آزاد می شود. همچنین مطالعات جدید در مجله عصب شناسی نشان داد که مردانی که هورمون اکسی توسین را دریافت می کنند، تمایل دارند که تنها یک زن اختیار کنند.

وابستگی بر اثر رابطه جنسی

طبق گفته های یکی از افرادی که خود با مشکلی این چنینی مواجه شده بود و می گفت به دلیل داشتن رابطه‌ی جنسی با همسر سابقم طی سال های گذشته در زندگی مشترک مان، بعد از جدا شدن از او، کارهای بی تفکر و ناعاقلانه ای انجام می دادم. برای مثال وارد روابطی می شدم ، اما هیچ برنامه خاصی برای آن نداشتم. این مشکلات به این دلیل اتفاق نمی افتاد که فکر کنید آن رابطه‌ی جنسی آنقدر هوش از سرم پرانده بود که نمی‌توانستم دست از آن فرد بکشم و آن را فراموش کنم. اما به راستی این یک پدیده طبیعی است که بعد از ایجاد رابطه‌ی جنسی با یک فرد، ذهن منطقی‌تان مغلوب ذهن احساسی‌تان می‌شود. علت این پدیده چه چیزی می تواند باشد؟

رابطه جنسی

به راستی در مواردی این چنینی منطق کاملا قدرت خود را از دست می دهد و همه چیز به فعل و انفعالات شیمیایی مغز باز خواهد گشت. شخص فوق در ادامه صحبت هایش در این باره می گوید بعد از تمام شدن آن رابطه و بیرون کردن کامل آن زن از ذهنش متوجه شده است که با این دل او شکسته شده اما بودن در این رابطه برای او مضر بوده است. رابطه جنسی اینگونه می تواند کسی را وابسته شخص دیگری کند.

واقعیتی به نام هورمون عشق

در واقع باید بگوییم هورمون عشق کاملا واقعی است و خیلی هم قدرتمند می باشد. اگر شما با هر بار در رابطه قرار گرفتن با شخصی جدید و برقراری رابطه جنسی با او، به او وابسته شدید با اینکه حتی تصور نمی کردید که رابطه بین تان جدی شود، خودتان را به هیچ عنوان سرزنش نکنید؛ مقصر این حال شما هورمون اکسی‌توسین می باشد که طی رابطه‌جنسی تولید شده و در بدنتان پخش می‌شود و باعث می‌شود بخواهید کنار آن فرد بمانید.

هوشیار باشید زیرا اکسی‌توسین نقشی کلیدی را بازی می کند و به ایجاد پیوندهای متعهدانه بین زوج‌ها هم کمک می‌کند و بین افراد حس اعتماد به وجود می‌آورد. اکسی توسین به عبارت دیگر، مغزتان را به بازی گرفته است. اما شاید برایتان سوال پیش بیایید که چرا زن ها بیشتر از مردها طی این روابط وابسته می شوند. در این باره باید بگوییم که این اکسی‌توسین در مغز زنان بسیار بیشتر از مغز مردان ترشح می‌شود و به همین دلیل است که زنان بیشتر از مردان بعد از رابطه‌ی جنسی دچار وابستگی می‌شوند.

عشق اعتیاد آور

آیا برایتان اتفاق افتاده است که دوستی داشته باشید که فکر می کند به عشق اعتیاد دارد یا اصلا خودتان با این مشکل مواجه شده باشید؟ این موضوع چه مقدار با رابطه جنسی در ارتباط است؟ این افراد معمولاً از رابطه‌ای به رابطه‌ی دیگر می‌روند، رابطه‌هایی که هیچ‌کدام به دردشان نمی‌خورند. این افراد ممکن است از نوعی از اعتیاد رنج ببرند. که قطعا با توضیحات بالا، شما هم با آن آشنا شده اید، اعتیاد به اکسی‌ توسین هم اینگونه است و مشکلی جدی به حساب می آید. اکسی‌توسین بخش پاداش در مغز را فعال کرده و نوعی حس شادی ایجاد می‌کند. درواقع، درست همان قسمت از مغز را فعال می‌کند که مصرف هروئین فعال می‌کند. این چرخه‌ی پاداش می‌تواند اعتیادی واقعی به واکنش نورولوژیکی به عشق ایجاد کند. پس به همین علت است که می گویند عشق اعتیاد آور است.

حالا دیگر همه چیز مشخص است. می‌دانم وقتی به موضوع خیلی علمی نگاه می‌کنید از بارِ عاشقانه بودن رابطه کم می‌کند ولی از طرفی هم وقتی بدانید برقراری رابطه جنسی و فعالیت اکسی‌توسین امری طبیعیست؛ خواهید فهمید این چیزی نیست که در کنترل شما باشد یک نفس راحت می‌کشید. این مغز و آن هورمون‌های مزاحم‌اند که شما  را وارد این داستان می‌کنند. بنابراین بااینکه نمی‌توانید جلوی وابسته شدن خودتان را بگیرید، دست‌کم می‌توانید بفهمید که چه اتفاقی دارد می‌افتد. و دانایی (درمورد اینکه چطور به دام نیفتید) توانایی است. شاید توانستید خودتان را در این راه نجات دهید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.