دانستنی های جنسی

وازکتومی برای پیشگیری از بارداری

وازکتومی

امروزه با افزایش جمعیت، و مشکلات اقتصادی و اجتماعی روز افزون، محدود ساختن تعداد فرزندان روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می کند. استفاده از کاندوم روش موثری در جلوگیری از بارداری های ناخواسته و ناگهانی است. اما اگر تمایل به داشتن رابطه بدون کاندوم را دارید بستن لوله در مردان یک روش دائمی و موثر جلوگیری از حاملگی و مقرون به صرفه است. اکثر مردانیکه اقدام به بستن لوله های منی می کنند، از روش انجام، معایب و مزایای آن به میزان کافی اطلاع ندارند.

باید بدایند که این عمل در مردان خیلی راحت، سرپائی و کم عارضه است. در صورتیکه بستن لوله ها در خانمها یک عمل جراحی تمام عیار محسوب می شود که نیازمند بیهوشی و بازکردن شکم است و علاوه از آن بسیار پر عارضه است. این عمل بر روی مردان حدودا 15 دقیقه زمان می برد و نیازی به بیهوشی کامل نیز ندارد.

و اما کمی در مورد آناتومی لوله های منی توضیح بدهیم تا برایتان این مطلب بهتر جا بیفتد. بیضه ها محل تولید اسپرم یا همان نطفه مردانه می باشند. در صورتیکه مایع منی توسط پروستات و کیسه های منی تولید می شود. دو تا لوله منی اسپرم را از بیضه ها منتقل کرده و به مایع منی اضافه می کنند.تنها یک درصد حجم مایع منی را اسپرمها تشکیل می دهند. بنابراین مردانیکه حتی تعداد اسپرم آنها صفر و نابارور هستند در حجم مایع منی آنها تغییری حاصل نمی شود و بدون آزمایش نمی توانند متوجه بیماری خود شوند. به همین ترتیب پس از بستن لوله های منی که در اصطلاح به آن وازکتومی می گویند، تغییری در حجم مایع منی حاصل نمی شود، فقط اینگونه مردان در مایع منی خود دیگر اسپرمی ندارند وعمل حاملگی اتفاق نخواهد افتاد.

آناتومی اندام تناسلی آقایان

مزایای وازکتومی برای پیشگیری از بارداری در مردان

  • میزان موفقیت وازکتومی در پیشگیری از بارداری بیشتر از 99 درصد است.
  • عوارض بلندمدت وازکتومی برای سلامتی نادر است.
  • وازکتومی تاثیری بر روی میزان هورمون‌ها و میل جنسی ندارد و رابطه‌ی جنسی را مختل نمی‌کند.
  • وازکتومی را می‌توان به عنوان جایگزینی ساده‌تر و ایمن‌تر برای بستن لوله‌ی زنان انتخاب کرد.

وازکتومی برای چه مردانی مناسب است؟

آقایانی که مطمئن هستند، دیگر تمایلی به بچه‌دار شدن ندارند یا اصلاً نمی‌خواهند فرزندی داشته باشند، می‌توانند با رضایت همسر خود وازکتومی انجام دهند. وازکتومی را باید یک روش جلوگیری از حاملگی دائمی تلقی کرد چون برگرداندن وازکتومی یا باز کردن لوله های منی فوق العاده مشکل و معمولا بی نتیجه است.

قطعا می دانید که پس از بستن لوله ها، چند ماه طول می کشد تا تعداد اسپرم منی صفر شود، چون اسپرمهای از قبل تولید شده هنوز در سیستم تولید مثل هستند و باید با انزالهای مکرر خارج شده و در نهایت صفر شوند. معمولا دو ماه طول می کشد تا پس از بستن لوله های منی بر ، تعداد اسپرم در مایع منی صفر شود. هر قدر تعداد نزدیکیها بیشتر باشد، زودتر تعداد اسپرم مایع منی صفر می شود.

معمولا پس از بستن لوله های منی آقایان باید هر چهار هفته یک بار آزمایش انجام دهند تا مطمئن شوند که دیگر مایع منی شان حاوی اسپرم نمی باشد.

آیا وازکتومی میل جنسی را کاهش می‌دهد؟

خیر، بیضه‌ها بعد از یک عمل وازکتومی موفق، همچنان مانند قبل به تولید هورمون مردانه‌ی تستوسترون ادامه می‌دهند. وازکتومی هیچ تاثیری بر میل جنسی و توانایی نعوظ ندارد. تنها تفاوتی که بعد از عمل ایجاد می‌شود، این است که دیگر اسپرمی در مایع منی وجود ندارد. البته بدن همچنان اسپرم تولید می‌کند، اما این اسپرم‌ها بدون هیچ ضرری دوباره جذب بدن می‌شوند.

آناتومی اندام تناسلی مردان

آیا جراحی برگشت وازکتومی ممکن است؟

امکان انجام عمل برگشت وازکتومی وجود دارد؛ اما این عمل همواره موفقیت‌آمیز نیست. هر چه فاصله‌ی بین عمل وازکتومی و عمل برگشت کمتر باشد، احتمال موفقیت عمل برگشت بالاتر است. چنانچه عمل برگشت ظرف ده سال بعد از وازکتومی انجام شود، نرخ موفقیت آن تقریباً 55 درصد خواهد بود. اما اگر این فاصله بیشتر از 10 سال شود، میزان موفقیت عمل برگشت به 25 درصد کاهش می‌یابد. حتی اگر جراح بتواند لوله‌های وازدفران را دوباره به هم متصل کند، باز هم ممکن است قدرت باروری مرد برنگردد. بنابراین توصیه می‌کنیم قبل از انجام عمل وازکتومی تمام جوانب را بسنجید و تصمیم قطعی خود را بگیرید.

حاملگی پس از وازکتومی غیرممکن نیست!

از هر هزار نفر خانم که شوهر آنها وازکتومی کرده است، یک نفر در سال اول پس از وازکتومی حامله می شود. ما مواردی دیده ام که حاملگی پس از وازکتومی سبب مشکلات شدید در زندگی زناشوئی و انواع اتهامها شده است. این موضوع از این نظر ذکر شد که میزان موفقیت وازکتومی صد در صد نیست ولی تقریبا در حدود صد در صد است. علت شکست وازکتومی این است که دو انتهای بریده شده بهم رسیده و دوباره لوله های منی بر کانالیزه می شوند. بنابراین هنگام وازکتومی سعی می شود یک تکه از لوله های منی بر ، برداشته شده و دو انتهای آنها دور از هم و در سطوح متفاوت (نه روبروی هم) بسته شوند.

امیدواریم با خواندن این مطلب، اطلاعات مفیدی در مورد وازکتومی به دست آورده باشید و تاکیید می کنیم که این عمل را حتما با رضایت شریک جنسی تان انجام دهید، تا به مشکلی در زندگی خود برخورد نکنید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *