دانستنی های جنسی

ژله ای شدن اسپرم چه دلیلی دارد؟

ژله ای شدن اسپرم

هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد اگر مایع منی شما غلیظ به نظر می رسد. ژلاتینی شدن و یا به عبارتی چسبناکی و گوله شدن مایع منی میتواند به دلایل گوناگون متفاوت باشد. بسیاری از مردم به طور طبیعی منی سفتی دارند اما اگر علائم دیگری را تجربه کردید، باید به پزشک مراجعه کنید. مایـع منی غلیظ توانایی اسپرم برای حرکت را محدود می کند و این مسأله فقط زمانی مهم است که شما و همسرتان قصد بچه دار شدن داشته باشید.

غلظت مایع منی در صورتی که حالت سیالی آن از بین نرفته باشد، در باروری تاثیری نداشته و حتی قدرت بیشتری هم دارد. ولی نکات مهمی وجود دارند که در صورت همراهی آنها با غلظت بالای مایع منی یا ژله ای بودن اسپرم، لازم است که هرچه سریعتر به پزشک مراجعه نمائید تا خدایی نکرده به مشکلی بر نخورید.

باید به این موضوع دقت کنید که در اکثر موارد می توان غلیظ شدن مایع منی یا ژله ای شدن اسپرم را با خوردن آب درمان کرد.

آقایان بدانند که برخی از عادات، مانند سیگار کشیدن یا مصرف مشروبات الکلی، می توانند بر حجم و بافت منی شما تاثیر بگذارند.این عادت ها تعداد اسپرم و غلظت اسپرم را در انزال تغییر می دهد و همچنین سطح تستوسترون بدن را کاهش می دهند.

اسپرم

ویژگی های مایع منی طبیعی

از نظر ظاهری مایع منی طبیعی مایعی سفید رنگ مایل به تیره می باشد که پس از گذشتن 30 دقیقه رقیق تر و شفاف تر می شود و همچنین از نظر بویایی، بوی کلر یا سفید کننده می دهد و از نظر مزه هم به دلیل فروکتوز قدری شیرین است. اما به طور کلی مزه آن در اشخاص مختلف متفاوت است.

عامل ژله‌ای شدن اسپرم

ژله ای شدن اسپرم به عامل های مختلفی بستگی دارد که از این عوامل می توان به کم آبی بدن، عفونت ،

اولین و مهم ترین عامل این پدیده کم آبی بدن می باشد. چرا‌ که منی عمدتاً از آب تشکیل یافته است. نوشیدن آب کافی در طول روز به تنظیم سطح pH بدن شما کمک می کند. بدن به طور معمول یک سطح pH از 7.4 را حفظ می کند. موقع کم شدن ميزان آب بدن، سطح pH میتواند نامنظم شود. پس کم‌ابي بدن میتواند منی را سفت نموده و بسياري از اندام های ديگر بدن را هم تحت‌تأثیر قرار دهد.

دومین عامل بروز این پدیده عفونت می باشد، باکتری های عفونی میتوانند باعث شوند اسپرم ها به هم بچسبند و سبب سفتی منی گردند. همینطور حضور باکتری های عفونی در دستگاه تناسلی میتواند باعث حملۀ گلبول های سفید خون به اسپرم شده و بر غلظت منی اثر بگذارد.

مشکلات زناشویی و راه حل آنها >>

سومین عامل بروز این پدیده عدم تعادل هورمنی می باشد. منی دارای هورمون های بسياري است که وظیفه محافظت از اسپرم را به عهده دارند. این هورمون ها حاوی میزان زيادي از آندروژن( مانند تستوسترون ) و ديگر هورمون های استروئیدی است، که قصد محافظت از اسپرم را دارند، چرا‌که در محیط اسیدی واژن سفر می کنند. سن، رژیم غذایی و سطح فعالیت جسمانی همگی میتوانند به سطوح هورمونی شما تأثير بگذارند. عدم تعادل هورمونی میتواند سبب غلیظ شدن منی و همینطور ژله ای شدن اسپرم شود.

ژله ای شدن اسپرم و تاثییر آن بر قدرت باروری

منی سفت معمولاً ناشی از غلظت بالای اسپرم است و غلظت بالای اسپرم اغلب نشان می دهد که احتمال حاملگی بیشتری دارد. برای منی سفت احتمال کمتری وجود دارد که از واژن خارج شود. این کار شانس باروری را افزایش می دهد.

غلظت اسپرم

چگونه غلظت مایع منی را کاهش دهیم؟

استفاده از مایعات زیاد غلظت مایع منی را کم می کند. برخی از مواد مدر سبب افزایش حجم ادرار و کاهش آب بدن میشوند ، مانند قهوه، الکل و سودا.مردانی که دارای غلظت بالای مایع منی هستند باید به این نکته توجه کنند. همچنین  استفاده از بعضی مواد هم سبب کاهش غلظت مایع منی میشوند ، مانند ویتامین E ، گای فنزین( Guaifenesin) و استیل سیستئین؛ سعی کنید از این مواد استفاده کنید.

در پایان باید بگوییم که در صورتی که مایع منی شما غلیظ شد نگران نباشید، ابتدا با خوردن مایعات سعی به بر طرف کردن این مشکل بکنید، در صورتی که جواب نگرفتید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *