دانستنی های جنسی

کاندوم چیست؟

کاندوم چیست

کاندوم وسیله ای است برای جلوگیری از بارداری و انتقال بیماری های مقاربتی که به تازگی انواع مختلف آن جهت افزایش لذت جنسی نیز کاربرد دارد. شاید قدیمی ترین اشاره به کاندوم به هزار سال قبل از میلاد مسیح یعنی حدود ۳۰۰۰ هزار سال پیش باز گردد. در تصاویر باقی مانده از مصر باستان یک نوع حفاظ خاص در نوک آلت تناسلی مردان مشاده می شود که می تواند نوعی کاندوم محسوب شود.

کاندوم در مصر باستان

اما استفاه از کاندوم به صورتی که امروز رواج دارد به اروپای سال ۱۵۴۰ باز می گردد. در آن زمان بیماری مقاربتی سفلیس همه گیر شده بود. در آن زمان پزشک مشهور کاشف لوله های رحم یا لوله های فلوپ یعنی گابریل فالوپیو استفاده از کیسه چند لایه پارچه ای که در محلولی از نمک یا گیاهان دارویی آغشته شده بود را به مردان هنگام برقراری رابطه جنسی توصیه می کرد.

بعد ها ساخت کاندوم از روده و مثانه حیوانات رواج یافت. اما قیمت این نوع کاندوم ها بالا بود و هر کسی قادر نبود به طور مداوم از کاندوم استفاده کند.

کاندوم در گذشته

با پیشرفت تکنولوژی و ساخت لاستیک ، کاندوم های لاستیکی نیز رواج یافتند اما باز علاوه بر قیمت ضخامت کاندوم نیز زیاد بود. تا اینکه اختراع لاتکس در دهه ۱۹۲۰ تحول جدیدی در استفاده از کاندوم بوجود آورد.

کاندوم لاتکس علاوه بر نازک تر بودن یک ویژگی عالی داشت و آن هم تاریخ انقضای طولانی آن بود. قیمت ارزان آن نیز باعث شده که یکبار مصرف باشند و در نتیجه گام بزرگی در جلوگیری از بارداری ناخواسته و انتقال بیماری برداشته شد.

کاندوم در قرن 19

با کاهش قابل ملاحظه بیماری های همچون سفلیس استفاده از کاندوم نیز کاهش یافت. اما در دهه ۱۹۸۰ و با ظهور بیماری ایدز دوباره فروش کاندوم بالا گرفت چرا که ایدز مانند بیماری های مقاربتی قبلی نبود.ایدز کشنده بود و ترس از مرگ سبب شد استفاده از کاندوم به سرعت در بین همه افراد رواج یابد. همچنین شرکت های کاندوم سازی نیز افزایش قابل توجهی داشت.

در حال حاضر بهترین لاتکس ها در دو کشور مالزی و تایلند تولید می شود و شرکت های کاندوم سازی نیز بیشتر در همین دو کشور هستند.

کاندوم های امروزی علاوه بر جلوگیی از کار اصلی کاندوم، برای افزایش لذت جنسی نیز طراحی می شوند.

کاندوم از نظر نوع

امروزه کاندوم از نظر نوع به چند دسته تقسیم می شود :

۱- کاندوم های مردانه و زنانه

۲- کاندوم های لاتکس و پلی اورتان

۳- کاندوم های ساده ، خاردار ، خیلی نازک، تاخیری و…

کاندوم مردانه

کاندوم مردانه پوششی است که روی آلت مردانه در حالت نعوظ (راست شده) کشیده می شود. اگر به درستی استفاده شود تا ۹۸ درصد از بارداری و انتقال بیماری های جنسی جلوگیری می کند.

کاندوم زنانه

کاندوم زنانه (Female Condom) به صورت لوله اي پلاستيکي، نازک و قابل انعطاف از جنس پلي اورتان (polyurethane) ساخته شده است که طول آن در حدود ۱۸ سانتيمتر مي باشد و در حين رابطه جنسي توسط زن استفاده می شود.
اين نوع کاندوم کاملا داخل مهبل (واژن) را می پوشاند و از بارداری ناخواسته و انواع بيماري هاي مقاربتی مانند ايدز پيشگيری می نمايد.

کاندوم لاتکس و پلی اورتان

بیشترین کاندوم های تولید شده در بازار از لاتکس تولید می شود. لاتکس ارزان است و به راحتی در دسترس می باشد. اما معایبی دارد از جمله اینکه بوی لاتکس برای بعضی افراد خوشایند نیست. اما مهمترین مشکل آن ایجاد حساسیت برای برخی افراد است. میزان حساسیت لاتکس زیاد نیست اما اگر به آن حساسیت دارید باید از کاندوم پلی اورتان استفاده کنید.

در حال حاضر برند ساگامی ژاپن، تنها تولید کننده کاندوم با کیفیت پلی اورتان است. این کاندوم در ایران نیز موجود است.

انواع کاندوم از نظر نوع

کاندوم های امروزی در انواع مختلف خاردار ، تاخیری ، نازک ، تنگ کننده و.. تولید می شوند.

خرید کاندوم

کاندوم را می توانید از داروخانه و یا فروشگاه اینترنتی کاندوم استار خریداری کنید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *