روانشناسی, سبک زندگی

7 معیار داشتن رابطه درست با همسر

رابطه جنسی بهتر

از مهم ترین مقوله های یک ازدواج موفق انتخاب بهترین همسر است . بسیاری از ما در انتخاب همسر اشتباه می کنیم و می پنداریم ازدواج با هر کسی بهتر از تنهایی و بی عشقی است اما نمی دانیم که انتخاب نادرست همسر می تواند زندگی آینده ما را تباه سازد و در این راه ممکن است احترام و اعتماد به نفس و ارزشمندی خود را از دست دهیم و از دست دادن این سه چیز موجب از دست دادن میل و خلاقیت لازم برای درک اهداف زندگی خواهد شد.

بعد از مقوله ازدواج داشتن ارتباط موفق با همسر در اولویت است. حال باید بدانید معیار هایی وجود دارد که نشان می دهد، تلاش‌های زن‌و‌شوهر برای داشتن یک زندگی‌مشترک موفق در مسیر درستی بوده است.

قطعا برای بقای زندگی مشترک میان یک زن و مرد ، باید رابطه‌‌ای سالم میان ها جاری باشد. امروزه با پیچیده تر شدن مشکلات اجتماعی و افزایش مشکلات زندگی، تشکیل و حفاظت از یک رابطه زناشویی سالم نقشی بسیار مهم پیدا کرده است. احتمال خوشبختی در زندگی مشترک به مجموعه ای از توابع ، از جمله فرهنگ و ادب ، تربیت خانوادگی ، میزان صمیمیت و علاقه مندی شان به یکدیگر، سلامت جسمی روحی روانی هر یک از زوج ها و … بستگی دارد.

همچنین عواملی بر این موضوع تاثیرگذار هستند مانند استرس و مسائل محیطی ، که نباید آن ها را در این زمینه نادیده گرفت. شکست خوردن در زندگی مشترک به خاطر صمیمیت منحصر به فردی که دارد می تواند، باعث ایجاد شدیدترین آسیب ها شود و گاهی تسکین و التیام دادن به برخی از آن ها، زمان و منابع روانی زیادی را می طلبد. البته اگر با هوشیاری و صبوری و شوق به آموختن همراه باشد به رشد شخصی و اجتماعی زن و شوهر کمک شایانی می کند. حال باید بفهمیم که یک رابطه پایدار چه ویژگی هایی دارد؟

رابطه رو به رشد

اول از همه خلاق باشید. زندگی مشترک زمانی به ثبات و استحکام می رسد که زوجین عین قابل پیش‌بینی بودن برای هم، دارای خلاقیت و انعطاف‌پذیری هم باشند. به عبارتی رابطه هم درای ثبات باشد و هم رو به رشد باشد.

دومین کاری که باید انجام دهید این است که ، همه جانبه به موضوعات نگاه کنید. درست است که یک رابطه باید در زمان حال نگهداری شود اما باید به طور همزمان به آینده آن رابطه و هدف هایی که برای آن تعیین شده است و همچنین به گذشته رابطه و چیزهایی که امروز به آن رسیده اید هم همواره فکر کنیم و آن ها را مورد برسی قرار دهیم. رابطه‌ای که توازن توجه بین این سه زمان در آن به هم بخورد یا بر یکی از این‌ها متمرکز شود، احتمالا به بن‌بست خواهد رسید. برای مثال توجه به فرهنگ خانوادگی هر یک از زوج ها در شکل گیری رفتار کنونی آن ها و رفتار هایی که در آینده قرار است از خود بروز بدهند تاثیرگذار خواهد بود.

سومین ویژگی که باید داشته باشید این است که توانایی حل مسئله داشته باشید، یک رابطه حقیقی بدون جر و بحث و ایجاد چالش های مختلف بین زوجین شکل نمی گیرد. ویژگی‌های شخصیتی انسان به عنوان واحدی پویا، باعث میشود او به جر و بحث و ایجاد چالش و تضاد فکر کند تا حدی که می توانیم بگوییم اگر رابطه ای حتی در بتن اولیه اش هم آرامش حاکم بوده و هیچ گونه چالش و جر و بحثی در آ« وجود نداشته است به این معنی است که یکی از طرفین کاملا برایش این رابطه مهم نیست. البته منظور ما این نیست که زن و شوهر باید تو سر بزنند اما باید قبول کنید که وقتی هیچ صدایی از یکی از طرفین در نیاید، هیچ چالش و جر و بحث و گفت و گویی پدید نمی آید. در نتیجه رضایت شکل می گیرد. سعی کنید این مورد را با دقت مورد برسی قرار دهید زیرا حل مسئله و قانع کرن و توضیح دادن برای جلوگیری از جر و بحث بسیار مهم است.

احترام گذاشتن به همسر

چهارمین مطلب و مهم ترین مطلب، حفظ احترام به هویت فردی هر شخص می باشد. یک رابطه سالم بین زن‌و‌شوهر نیازمند آن است که هریک از زوج ها، ضمن حفظ هویت فردی خود به طور جداگانه، برای نگهداری یک رابطه مطلوب زناشویی، فردیت خود را در زمان‌هایی کنار بگذارد و برای نیازهای طرف مقابل ارزش و اهمیت قائل شود تا به این صورت همبستگی شان بیشتر شود. زن و شوهر باید بدانند در رابطه، هر دو شان نیازمند حمایت یکدیگر هستند و باید برای نیازهای طرف مقابل ارزش و اهمیت قائل شوند.

پنجمین معیار برای آن که بدانید رابطه درستی با همسرتان دارید این است که بدایند با او چه مقدار در مواقع و موضوعات مختلف شفاف هستید و چه مقدار با او مشارکت می کنید. در یک رابطه رضایت‌بخش، افراد چه برون گرا و چه درون گرا باشند، مشتاق به صحبت و بیان تجربیات و آموزه‌های خود هستند و هدف مشارکت است. پنهان‌کاری و محاسبات منفعت طلبانه‌ای که در راستای اهداف مشترک زوج ها نباشد، بر گرفتاری‌های آن‌ها می‌افزاید و این کار کاملا اشتباه است.

ششمین معیار که از قابل توجه ترین معیارها از آن یاد میشود، تعیین مرز خانواده است. تعیین مرز هایی در در زندگی 2 نفره و زناشویی یک زن و مرد به طور چشمگیری در دوام آن تاثیر می گذارد و باعث استحکام پایه های آن زندگی میشود. چه بهتر است که به دیگران حتی خانواده هایمان بفهماینم که این خانواده دو نفره ای که زن و مرد اعضا آن به حساب می آیند دوست ندارند و حتی اجازه نمی دهند که کسی از مرز های زندگی شان پاهایش را فراتر بگذارد و در زندگی آن ها دخالت کند. با رعایت این مورد به جد می توان گفت حجم گسترده ای از موضوعات میان زن و مرد ها نیز بر طرف میشود.

بخشش و گذشت

هفتمین ویژگی و یا همان ویژگی طلایی که باید زن و مرد نسبت به یکدیگر داشته باشند تا زندگی بهتری از همه نظر داشته باشند، قدرت چشم پوشی و گذشت میان زوجین است. باید بدانید یکی از مهم ترین مواردی که باعث حفظ یک زندگی و موفقیت آن میشود این است که گاهی زن و مرد باید چشم خود را روی اشتباهات یا کارهای طرف مقابل ببندند و از کنار آن موضاعات به راحتی بگذرند. درست است که در یک رابطه زناشویی سالم اصل بر صداقت و صراحت است، اما با این وجود باز هم برای پایداری زندگی گاهی می توان از بعضی موارد و خطاها چشم‌پوشی کرد و در پی مقصر نبود.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *